Facebook Google+ Twitter

IV Europejskie spotkanie franciszkańskich animatorów SPOS

  • Adam Rak
  • Data dodania: 2010-04-27 18:30

W Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny miało miejsce IV Europejskie spotkanie animatorów Sprawiedliwości Pokoju i Ochrony Stworzeń (SPOS). Uczestniczyli w nim franciszkanie niemal z całej Europy.

Fr Samuel Cegłowski OFM- organizator Spotkania / Fot. Kasjan Rak OFMSpotkanie, które odbywa się co dwa lata, rozpoczęło się 24 kwietnia i zgromadziło niemal 40 Braci Mniejszych z Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Irlandii, Chorwacji, Czech, Austrii, Niemiec oraz Polski.

Specjalnymi gośćmi spotkania są: o. Joseph Rozansky OFM - dyrektor biura generalnego SPOS w Rzymie, o. Vicente Felipe OFM - definitor generalny Zakonu Braci Mniejszych oraz Francisco O' Conaire koordynator prac SPOS Zgromadzeń Zakonnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych we Włoszech. W czwartek do uczestników spotkania dołączą o. José Rodríguez Carballo OFM - minister generalny Zakonu Braci Mniejszych OFM oraz o. Ernest Siekierka OFM - definitor generalny Konferencji Północno Słowiańskiej.

Animatorzy SPOS z całej Europy podczas jednego z wykładów / Fot. Tomasz SułekJak mówi o. Samuel Cegłowski OFM, tegoroczny organizator spotkania, z Prowincji św. Jadwigi: "Celem spotkania jest formowanie prowincjalnych animatorów SPOS do pracy w poszczególnych jednostkach Zakonu. Nasze Konstytucje Generalne już w pierwszym punkcie mówią, że bracia ożywieni miłością do każdego człowieka powinni nieść na cały świat orędzie Ewangelii, a swoimi czynami powinni głosić pojednanie, pokój i sprawiedliwość oraz okazywać szacunek stworzeniu. W czasie tego spotkania chcemy przede wszystkim przygotować braci powołanych przez swoich Ministrów Prowincjalnych do pełnienia tej roli, do wypełniania jej w poszczególnych jednostkach Zakonu".

Na pytanie: "Jak to się przejawia konkretnie w Prowincji, do której Ojciec należy?" odpowiada:
"W mojej prowincji animator SPOS ma informować braci o różnych akcjach na rzecz: ubogich oraz ochrony środowiska. Ma ich uczulać na zmianę stylu życia, oszczędzanie energii, wody. Przede wszystkim jednak ma kłaść nacisk na szacunek do drugiego człowieka, który jest marginalizowany.

Logo Spotkania / Fot. Natanael Pelczarski OFMMa przypominać, że tym ludziom mamy nie tylko pomagać materialnie, ale także jak św. Franciszek-
stawać się jednymi z nich. Mamy starać się zwracać uwagę na tych, którzy są na marginesie społeczeństwa. Takimi konkretnymi przejawami pomocy podejmowanymi przez moją prowincją są m.in.: kuchnia dla ubogich oraz świetlica środowiskowa "Tobiaszki"- działające na wrocławskich Karłowicach oraz Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom w Głubczycach
".

W środę (28 kwietnia) uczestnicy zwiedzać będą Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Spotkanie zakończyło się 30 kwietnia Mszą św. w Bazylice św. Anny celebrowaną przez o. José Rodrígueza Carballo OFM - ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.