Facebook Google+ Twitter

IV Forum Europa-USA w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie.

W dniach 6-7 grudnia 2012 roku w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie odbyło się IV Forum Europa-USA. Forum organizowane jest przez Instytut Studiów Wschodnich i Centrum Stosunków Transatlantyckich z USA.

IV Forum Europa-USA w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie / Fot. Materiały ForumCelem konferencji było stworzenie obszaru dyskusji dla liderów czołowych ośrodków opiniotwórczych z USA i Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły poszukiwania najnowszych rozwiązań wobec problemów ekonomicznych, politycznych i społecznych jakie niewątpliwie stoją przed poszczególnymi członkami wspólnoty transatlantyckiej jak i przed całą wspólnotą. Szukanie nowych obszarów współpracy, odnajdywanie porozumienia w dziedzinach: obronności, handlu i polityki zagranicznej pomiędzy USA i krajami Starego Kontynentu to najważniejsze z kwestii poruszanych we wszystkich debatach. Ale nie tylko. Istotą dyskusji stały się także rozważania na temat sposobów wyjścia ze światowego kryzysu oraz prowadzenia zintegrowanej polityki wobec krajów Azji.

IV Forum Europa-USA w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie / Fot. Materiały ForumKonferencję otworzył Dan Hamilton – dyrektor Centrum Stosunków Transatlantyckich. W swoim wystąpieniu podkreślił, że z uwagi na problemy gospodarcze, społeczne jak również rosnącą presję innych światowych potęg ścisła współpraca i zachowanie jedności po obu stronach Atlantyku mają ogromne znaczenie. Następnie zastępca Doradcy do spraw Bezpieczeństwa Międzynarodowego Julie Smith stanowczo zaakcentowała ogromne chęci ze strony amerykanów do traktowania Unii Europejskiej jako ważnego, strategicznego partnera nie tylko w sprawach gospodarczych, ale również w zakresie bezpieczeństwa.
Ponadto dyskutowano nad reformami instytucji finansowych zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w krajach Europy w celu zapewnienia stabilności ekonomicznej po obu stronach Atlantyku, zwłaszcza w czasie kryzysu związanego z konkurencyjnością ekonomiczną, czyli wchodzeniem na rynek nowych potęg.

Ambasada w Waszyngtonie wypełniona była wspaniałymi goścmi / Fot. Bogdan WegrzynekW Forum udział wzięli Daniel Hamilton – Dyrektor Centrum Badań nad Relacjami Transatlantyckimi na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa; Wicepremier Chorwacji – Neven Mimica; Frans van Daele – Przewodniczący Gabinetu w Radzie Europejskiej; Dan Petre – Wiceminister Spraw Zagranicznych Rumunii; Przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu we włoskim Senaci – Mario Baldassarri o wiele innych znamienitych osobistości.

Zarejestruj się i napisz artykuł[/b]
Znajdź nas na Google+


Izabela Okarmus, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.