Facebook Google+ Twitter

IV Kongres Energii Odnawialnej greenPOWER 2013

W hotelu Westin w Warszawie w dniach 6-7.03.2013 r. odbył się po raz czwarty Kongres greenPOWER, pod hasłem "Energia ze źródeł odnawialnych bezpieczeństwem energetycznym XXI wieku". Wiele dyskusji poświęcono fotowoltaice.

IV Kongres Energii Odnawialnej greenPOWER 2013 / Fot. materiały organizatorówMiędzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej greenPOWER 2013 potwierdził, że jest najlepszym w swojej dziedzinie wydarzeniem, w którym można sięgnąć po nowości technologiczne, zapoznać się z rozwiązaniami prawnymi oraz specyfiką przygotowania, finansowania, budowania i eksploatacji instalacji wykorzystujących różne źródła energii odnawialnych. Po raz kolejny był doskonałą płaszczyzną do zdobycia nowych i pogłębienia dotychczasowych kontaktów biznesowych oraz wymiany myśli i cennych doświadczeń.

W pierwszym dniu Kongresu sesje plenarne skupiły się na ukierunkowaniu decydentów do kształtowania strategii w oparciu o miks energetyczny, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli planować długookresowo działania inwestycyjne przedsiębiorstw energetycznych. Podczas drugiego dnia podejmowano zagadnienia polskiego "know-how" w prowadzeniu działalności gospodarczej na rynkach energetyki fotowoltaicznej, wiatrowej, geotermalnej, wody, biomasy i biogazu. To cena wartość dla gości z zagranicy oraz działających i dopiero wchodzących na rynek polskich przedsiębiorców.

IV Kongres Energii Odnawialnej greenPOWER 2013 / Fot. materiały organizatorów- "Tylko długofalowa strategia weryfikowana w momencie unowocześniania technologii jest receptą na wykorzystanie znacznych zasobów kapitałowych branży OZE. Tym bardziej, że dla odnawialnych źródeł energii nie ma w tej chwili żadnej alternatywy w dłuższej perspektywie." - stwierdził Tomasz Podgajny, Wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Przewodniczący Rady Programowej Kongresu podsumowując pierwszy dzień Kongresu greenPOWER 2013. - "To tylko kwestia czasu, kiedy energia ze źródeł konwencjonalnych bardzo istotnie straci na znaczeniu, dając szansę dla OZE." - zaznaczył.

Podczas Kongresu wielokrotnie powoływana była niemiecka branża OZE jako źródło wiedzy dla znacznie mniej rozwiniętej polskiej energetyki odnawialnej. Obecnie Niemcy są państwem, które może się pochwalić wieloma inwestycjami OZE, a w dziedzinie fotowoltaiki są na świecie jedną z największych potęg pod względem zainstalowanej mocy. Nasz kraj dzieli do nich przepaść, jednak optymistyczne jest to, że podobnie jak Polska, nasi zachodni sąsiedzi również wywodzą się od tradycyjnego modelu energetyki opartej na węglu.

IV Kongres Energii Odnawialnej greenPOWER 2013 / Fot. materiały organizatorówPowinniśmy wykorzystać zagraniczne doświadczenia i stworzyć odpowiedni model wsparcia odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Prelegenci zaznaczali, że warto inwestować w fotowoltaikę w Polsce. Przedstawiono między innymi warunki dla inwestycji w oparciu obowiązujące przepisy oraz projektowane. W projekcie ustawy o OZE, nad którym trwają końcowe prace, najwyższe wsparcie ze wszystkich zielonych technologii promowanych w nowym systemie przyznano właśnie fotowoltaice. To napawa nadzieją na dynamiczny rozwój PV w naszym kraju. W Niemczech to właśnie rozwiązania prawne pozwoliły na ogromy rozwój fotowoltaiki. Udany start był możliwy dzięki programom "100 000 słonecznych dachów" z 1999 r. i ustawie o priorytecie wykorzystania energii odnawialnych z 2000 r.

Fotowoltaika na świecie jest potężną gałęzią przemysłu, nieustannie i intensywnie rozwijającą się. Jej potencjał jest ogromny, a inwestują w nią coraz to nowe kraje. Większość prognoz wskazuje konieczność korzystania z energii słonecznej, gdyż paliwa kopalne kończą się, atom jest zbyt drogi, wiatr niewystarczający, a energia wodna niedostateczna w większości krajów. Z kolei energia słoneczna należy do opłacalnych źródeł, nawet w umiarkowanie nasłonecznionych krajach jak Polska. Jej koszt ciągle się zmniejsza, co daje szanse i napawa optymizmem.

greenPOWER jest wyjątkową koncepcją integrującą w sobie dwa wydarzenia - Międzynarodowe Targi Poznańskie i Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej. Kongres, zorganizowany po raz czwarty jest największym wydarzeniem branży OZE w tej części Europy. Na 5 salach plenarnych miało miejsce ponad 80 prezentacji i 4 debaty. Wystąpiło ponad 100 prelegentów i panelistów. W tym uznanym wydarzeniu uczestniczyli najwięksi branżowi inwestorzy oraz producenci urządzeń. Prelekcje zostały poprowadzone przez wybitnych ekspertów i praktyków, zarówno z kraju jaki i zagranicy. Organizatorami Kongresu greenPower 2013 była Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Fundacja REO i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.