Facebook Google+ Twitter

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży

25 i 26 marca odbędzie się finał IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży im. Béli Bartóka organizowany przez Służewski Dom Kultury w Warszawie.

plakat / Fot. materiały organizatoraFinał Konkursu odbędzie się w 136. rocznicę urodzin kompozytora, wpisując się jednocześnie w trwający w Polsce Rok Kultury Węgierskiej. Wydarzenie ma być przykładem na to, że muzyka klasyczna może być wciąż atrakcyjna dla najmłodszych. Głównymi celami konkursu są popularyzacja muzyki fortepianowej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Béli Bartóka oraz prezentacja umiejętności i promocja utalentowanych młodych artystów. Konkurs adresowany jest do uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży do 15. roku życia – biorą w nim udział zarówno uczniowie szkół muzycznych posiadających uprawnienia szkół publicznych, jak i nie objętych systemem szkolnictwa artystycznego.

– Inicjatywy takie jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Béli Bartóka są bardzo potrzebne. Rozwój młodzieży, przygotowującej się do konkursu jest zupełnie inny - dużo pełniejszy i szybszy, niż młodzieży, która nie staje w szranki konkursowe - powiedział Karol Radziwonowicz, przewodniczący Jury Konkursu. - Béla Bartók był wielkim kompozytorem i wielkim pianistą, tak więc uczenie się jego utworów poszerza zarówno umiejętności pianistyczne jak i wyobraźnię muzyczną. Wszelkie inicjatywy, które mobilizują młodzież do czynnego obcowania ze sztuką są bardzo potrzebne i pomocne w ich rozwoju – dodał.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży / Fot. materiały organizatoraDla wielu małych pianistów utwory Bartóka są furtką do tajemniczej i ciekawej krainy muzyki współczesnej. Jednak uczestnicy muszą przygotować na przesłuchania o wiele większy program, m.in. utwory polifoniczne z epoki barokowej, sonaty z epoki klasycyzmu, utwory wirtuozowskie, a także utwory innych kompozytorów - Jana Sebastiana Bacha czy Fryderyka Chopina.

Przesłuchania, koncert laureatów i pokaz filmu z muzyką na żywo


Sobota upłynie pod znakiem przesłuchań konkursowych. O profesjonalne warunki dla młodych artystów zadba Służewski Dom Kultury.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży / Fot. materiały organizatora– Konkurs odbędzie się w Sali Widowiskowej, która wyposażeniem dorównuje profesjonalnej scenie teatralnej. Dzięki temu będziemy mogli zaprosić na przesłuchania konkursowe także publiczność – nauczycieli i rodziny, a być może również przyjaciół młodych uczestników Konkursu. Pamiętajmy, że to bardzo młodzi artyści – najmłodsza uczestniczka ma 7 lat, najstarsza -15. Większość to 9-, 10-latki, więc z pewnością przyjazna widownia będzie dla nich ogromnym wsparciem. Zależy nam bardzo na tym, aby Konkurs przebiegał w ciepłej atmosferze, a także, żeby sam udział w tym wydarzeniu był dla dzieci niezapomnianą przygodą – powiedziała Ewa Willmann, dyrektorka Służewskiego Domu Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.