Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29540 miejsce

IV Międzynarodowy Plener Rzeźby Monumentalnej rozpoczęty!

W parku miejskim w Zgierzu w piątek rozpoczął się już po raz czwarty Plener Rzeźby Monumentalnej. Przyjechało wielu pasjonatów-amatorów rzeźbiarstwa. Impreza potrwa do 5 maja.

IV Międzynarodowy Plener Rzeźby Monumentalnej w Zgierzu / Fot. Paweł WężykPark Miejski im. Tadeusza Kościuszki w Zgierzu jak co roku jest miejscem majowego jarmarku. Tutaj również przez cały długi weekend majowy Zgierzanie mogą zobaczyć jak powstają drewniane rzeźby. Organizatorami IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźby Monumentalnej jest Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza oraz Urząd Miasta Zgierza.Ciężka ale satysfakcjonująca praca dłutem i młotkiem. / Fot. Paweł WężykW zgierskim parku miejskim pojawili się: Mieczysław Głuch z Makowa Podhalańskiego, Józef Dzierzan z Ustki, Robert Nowak z Brzeszcza, Sławomir Prokopiuk ze Zgierza, Jerzy Salachna z Bystry, Włodzimierz Wieczorek ze Zgierza, Ireneusz Wierzba i jego 19-letnia córka Ewelina z Bierunia Nowego, Mieczysław Żebrowski z Orzysza, Zdzisław Pudełko z Kęt, oraz Marek Czekalski z Tych.

– Uroczyste otwarcie imprezy nastąpiło w piątek, natomiast dziś pełna parą do pracy przystąpili artyści. Rzeźbiarze mają do wykonania nawet po trzy projekty – mówi Włodzimierz Wieczorek. – Prace idą szybko, wszystko dzięki technice, teraz przecież w użyciu mamy piły mechaniczne. Nie tak jak kiedyś tylko młotek i dłuto. Jeżeli chodzi o drzewo jakiego używamy, nie ma dla nas większego znaczenia jakie ono jest. Właściwie każde się nadaje. Większość z nas to doświadczeni artyści, ale jest między nami również młodziutka Ewelina, która pierwsze swoje prace wykonywała w wieku 16 lat.

Swoich siła próbuje sześioletni Kuba, porad udziela Mieczysław Głuch. / Fot. Paweł Wężyk– Czy projekt który pan wykonuje jest z góry zaplanowany – pytam Mieczysława Głucha (z zawodu górnik, wykonuje również rzeźby w węglu). – Różnie to bywa, z reguły powstaje podczas pracy. Zawsze wybieram największe kawałki drzew, lubię wyzwania. Te dłonie np. wykonałem rok temu – mówi pan Mieczysław, pokazując na ozdobę parku miejskiego jaką jest ławka przy stawie miejskim. Artyści, którzy przyjechali do Zgierza to pasjonaci, kochają rzeźbić i są z tego dumni. Bardzo chętnie opowiadają o swoim hobby, a nawet urządzają pokazowe lekcje rzeźbiarstwa.

Jeden z artystów podczas pracy
Kuba (6 lat) próbuje swoich sił
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

mikołaj jagodnicki
  • mikołaj jagodnicki
  • 07.10.2010 10:28

jestem rzeżbjażem sztuki nieprofesjonalnej osiągłem nagrody i wyróżnienia prace wykonuję w drewnie chciałbym pokazać się w plenerze organizowanych w polskich mjastach Mikołaj Jagodnicki Hajnówka17-200 ul.lipowa 178 m5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał! Nie ma totamto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa impreza, może być interesująco. I dla twórców i dla zwiedzających.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.