Facebook Google+ Twitter

IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki. W Busku-Zdroju zabrzmi Bukowina

26 maja 2011 roku w Busku-Zdroju rozpocznie się IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". Potrwa trzy dni, w czasie których zwolennicy piosenki poetyckiej i turystycznej będą mogli posłuchać swojej ulubionej muzyki.

Wojtek Belon - "Wieczny Wędrowiec". / Fot. Krzysztof KrzakPatron festiwalu, Wojciech Belon, założyciel "Wolnej Grupy Bukowina" urodził się co prawda w Kwidzynie, ale już jako 13 - letni chłopak, w 1965 roku, wraz z rodziną przeniósł się do Buska - Zdroju. Tu ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Jego koleżanka z liceum, Grażyna Kulawik, została solistką "Bukowiny" i do dzisiaj z kolegami propaguje twórczość Belona, zmarłego w 1985 roku w Krakowie.

Popularyzacji twórczości i osoby tego barda służy organizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury ogólnopolski festiwal jego imienia. Tegoroczny zostanie zainaugurowany 26 maja br. o godz. 18.30 koncertem miejscowej grupy "Słoneczne Trampy". Wystąpi ona w Zamku Dersława. Oficjalne otwarcie "Bukowiny" nastąpi następnego dnia o godz. 18. Wtedy też odbędzie się koncert konkursowy, w którym pojawią się młodzi artyści z "Krainy Łagodności" wyłonieni przez Radę Artystyczna festiwalu na podstawie nadesłanych zgłoszeń i rekomendacji rozgłośni radiowych. Walczyć oni będą o statuetkę "Wiecznego Wędrowca" (rok temu główną nagrodę zdobyła "Chwila Nieuwagi" z Rybnika). Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: Adam Ziemianin (poeta), Teresa Drozda (radiowa "Trójka"), Ryszard Pomorski (kompozytor) i Leszek Ślusarski (kierownik redakcji muzycznej PR Kielce), który również poprowadzi koncerty. Po występach konkursowych na scenie BSCK pojawi się gwiazda wieczoru: Paulina Bisztyga z zespołem.

Ostatni dzień IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona to przede wszystkim koncert laureatów. Rozpocznie się on o godz. 18. Imprezę zakończy recital Renaty Przemyk z zespołem. To będzie jedyny biletowany koncert (cena: 30 zł); na pozostałe obowiązują bezpłatne wejściówki, które odebrać można w biurze festiwalu w BSCK.Ławeczka Wojtka Belona przez Buskim Samorządowym Centrum Kultury. / Fot. Krzysztof Krzak

Buski Festiwal im. Wojtka Belona, to nie tylko koncerty i konkurs młodych wykonawców - to również spotkania integracyjne pozwalające bliżej się poznać i wymienić doświadczenia artystyczne. W spotkaniach tych, oprócz artystów, biorą udział goście Festiwalu, jurorzy, artyści i publiczność. Stałym punktem festiwalu jest poznanie Buska - Zdroju na specjalnym rajdzie szlakiem Wojtka Belona.

Zaproszenia na czwartkowe i piątkowe koncerty oraz bilety na sobotni koncert będzie można nabyć w Domu Kultury w Busku - Zdroju (Aleja Mickiewicza 22): tel. 41 378 23 19 lub piszą na adres e - mail: artbuskie@wp.pl. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.bsck.busko.pl/festiwale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

WGB zagrała nie tak dawno w Stodole (link Wspominano pierwszy lub jeden z pierwszych festiwali w Busku. Niestety nie zawsze dobrze. Zgrzytem z pewnością mogły być "małe Beloniki" (małe popiersia poety) jako nagrody dla najlepszych wykonawców oraz: .... władz, które się zasłużyły. W czasach Wojtka Bellona to byli najczęściej sekretarze partii; w naszych czasach też się tacy uśmiechają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak co roku :)
http://busko.net.pl/niechaj-zabrzmi-bukowina-po-raz-czwarty-sa-juz-wejsciowki-i-bilety,3,9493,n.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja chodziłem do tych samych szkół, co Wojtek Belon, był kolegą mojego wychowawcy, więc czasami się spotykaliśmy. A moje siostry kolegowały się z Grażyną Kulawik. W Busku do dziś mieszka siostra Wojtka Belona, żona posła Konstantego Miodowicza. Bardzo lubię piosenki WGB, to chyba jasne - są o czymś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchałam WGB namiętnie...to były piekne czasy... http://www.youtube.com/watch?v=0FYHeS52VYY&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że tak, Pani Krystyno. Ale najlepiej wiedzą organizatorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są jeszcze bilety? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zagram dla Ciebie na każdej gitarze świata. Na ulic fletach, na nitkach babiego lata. Wyśpiewam jak potrafię księżyce na rozstajach. I wrześnie, i stycznie i maje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.