Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16649 miejsce

IV Rowerowy Rajd im. Tadeusza Tertila

Pamięć o burmistrzu Tarnowa Tadeuszu Tertilu wraca w inicjatywach mieszkańców miasta. Jedną z nich jest rokroczny rajd rowerowy.

Zabytkowa kamienica należąca do Tadeusza Tertila, jednocześnie początek pasażu nazwany jego imieniem. / Fot. Łukasz Ginalski24 października tarnowianie uczestniczyli w IV Rajdzie Rowerowym im. Tadeusza Tertila. Wyprawa miała charakter rekracyjno-historyczno-patriotyczny i przebiegała pod hasłem „Tadeusz Tertil współtwórca wolnej Rzeczypospolitej i zasobnego Tarnowa". Została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne – „Sokół Świat-Pracy” dla uczczenia i przywrócenia pamięci o postaci burmistrza Tadeusza Tertila.

Rajd, będący jednym z wydarzeń przypominających historię miasta, miał nietypowy przebieg. Jego trasa wiodła nie tylko przez miejsca ściśle związane z postacią burmistrza, ale również przez miejsca pamięci walk i męczeństwa.

O godzinie 10 na znak druha Andrzeja Olejnika – prezesa „PTG Sokół Świat Pracy” barwny peleton ruszył na trasę IV Rowerowego Rajdu im. Tadeusza Tertila. Inauguracją rajdu był wyścig zabytkowych rowerów pamiętających czasy Tertila, na dystansie dwóch okrążeń dookoła ratusza.Zwycięzcą tego miniwyścigu został Ryszard Żądło, przewodniczący rady miejskiej. Druga była Bogna Augustyn, trzeci Piotr Zieliński, na czwartym miejscu przyjechała na metę Aleksandra Rajtar a za nią Bronisław Wiatr, założyciel Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, najstarszy uczestnik całego IV Rowerowego Rajdu im. Tadeusza Tertila.


Uczestnicy rajdu przy ujęciu wody w dzielnicy Krzyż oddanej do użytku 24.11.1910 / Fot. Łukasz GinalskiJadąc poznawaliśmy historię naszego miasta. Pierwszym ważnym miejscem, które mijaliśmy był Stary Cmentarz, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Tertilów, odnowiony niedawno staraniem władz Tarnowa. Następnym punktem trasy był budynek Wodociągów Tarnowskich z historyczną tablicą poświęconą Jerzemu Braunowi, twórcy pieśni "Płonie ognisko i szumią knieje". Nieco dalej znajdują się obiekty gazowni miejskiej, gdzie produkowano gaz do oświetlenia centrum miasta, wytwarzany w procesie reakcji wody z rozgrzanym koksem i gromadzono go w specjalnych kesonach (zabytek ten został niestety już rozebrany). Jak powiedział nam Pan Bronisław Wiatr przewodnik i znawca Tarnowa instalacja ta funkcjonowała jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Następnie peleton dojechał do odnawianego dworca kolejowego Tarnów Główny, stamtąd
udał się do onegdaj najważniejszego i najnowocześniejszego miejskiego ujęcia wody pitnej,
znajdującego się w tarnowskiej dzielnicy Krzyż. Oddano go do użytku 24 listopada 1910 roku.
Przewodniczący rady miejskiej Ryszard Żądło na zabytkowym rowerze z pierwszej dekady XX wieku / Fot. Łukasz Ginalski Trasa rajdu wiodła przez polne drogi. / Fot. Łukasz Ginalski Druh Wojciech obrzut - jeden z pomysłodawców i twórców rajdu im. Tadeusza Tertila. / Fot. Łukasz Ginalski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.