Facebook Google+ Twitter

IV RP w pigułce, czyli pomysły władzy na moje życie

Od czasu ukucia nośnego terminu IV RP ustawodawcy i władza wykonawcza zaproponowała kilkanaście pomysłów na polepszenie życia obywateli. Trudno znaleźć je w jednym miejscu, zatem czas na wiedzę w pigułce.

1. Związki pomiędzy ludźmi

Najpierw padła propozycja, aby wprowadzić przymusową mediację dla wszystkich pragnących się rozwieść małżeństw. W myśl tego projektu, sprawa rozwodowa będzie mogła odbyć się dopiero wtedy, gdy prowadzone z psychologami próby rodzinnych mediacji nie przyniosą efektu. Koszty tego projektu nie są znane, bez wątpienia utrudni to dorosłym małżonkom podejmowanie suwerennych decyzji dotyczących ich życia.

Kolejnym pomysłem jest rejestracja związków nieformalnych, tak konkubinaty sprzyjają patologiom?zwanych konkubinatów, jako szczególnie zagrożonych występowaniem patologii społecznych. Pani Rzeczniczka Praw Dziecka Ewa Sowińska, autorka tego pomysłu, nie precyzuje jednak, czy zostanie u partnera na przykład na jedną noc jest sytuacją wspólnego zamieszkania. Co ciekawe, kiedy kilka lat temu pojawił się w Polsce pomysł związków cywilnych, środowisko ideowo pani Rzeczniczce bliskie nie wyrażało szczególnej aprobaty.


2. Płodność

Ta ważna funkcja człowieka w sposób szczególny zaprząta uwagę obecnych władz. I może nie ma się co dziwić, skoro mamy dość niski przyrost naturalny. Obecna ekipa walczy z bezdzietnością na wszelkie możliwe sposoby.


Po pierwsze, mamy zatem zachęcanie do rodzenia dzieci poprzez "becikowe". Wyprawka w wysokości około tysiąca złotych ma podreperować rodzinny budżet. Na razie nie ma badań mówiących o tym, czy rzeczywiście Polki zostały zachęcone. Rządzący nie wypowiadają się na temat etycznych aspektów rodzenia dzieci za pieniądze.

Po drugie, trzeba zadbać o wychowanie młodych Polaków, stąd pojawiały się głosy za zlikwidowaniem przedszkoli. Skutki takiej likwidacji przyczynią się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Część bezrobotnych kobiet przestanie być bezrobotna, bo zajmie się domem i wychowywaniem dzieci, zgodnie z rolą, do której, w myśl IV RP, natura wszystkie panie powołuje. No i maluchy wychowywane przy matkach będą się miały lepiej.

lateks szkodzi delikatnym męskim narządom Po trzecie, skoro Polki rodzić nie chcą, trzeba czasami uderzyć pięścią w stół i wyraźnie przemówić im do rozumu. Na razie władza zajmuje się ograniczeniem dostępu do "szkodliwych dla zdrowia" prezerwatyw. Kto wie, może czeka nas podziemie prezerwatywowe, wszak u naszych sąsiadów gumki są tanie, powszechnie dostępne, nawet, o zgrozo, w automatach w szkolnych toaletach. Mężczyźni także powinni wiedzieć, że lateks szkodzi dłoniom chirurgów, a co dopiero "delikatnym narządom męskim". A która z Pań nie wie, że pigułki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne, zapewne dowie się o tym z odpowiedniej nalepki na opakowaniu.

I po czwarte wreszcie, ochrona tak zwanego "życia poczętego" będzie rozciągnięta na przypadki szczególne - posłowie w oczywisty sposób nie zajmują się życiem matek, które może być zagrożone w czasie ciąży. Każde nowe urodzenie, nawet po ciąży z gwałtu, podniesie bowiem tak potrzebny przyrost naturalny. Projekt ma swoich zwolenników i przeciwników, warto zatem może przy okazji nadmienić, że polskie prawo dotyczące aborcji, nazywane nie wiadomo dlaczego "kompromisem" jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Agnieszka Graff i Katarzyna Bratkowska napisały w gazecie.pl, że konsekwencją zakazu usuwania ciąży zagrażającej życiu jest nakaz oddawania swoich narządów dzieciom do przeszczepów. "Kobiety mają rodzić i wychowywać dzieci z chorobami genetycznymi - poseł Kotlinowski zaciśnie zęby i zniesie to po męsku. Kobiety mają rodzić dzieci pochodzące z gwałtu - cóż, trudno. Poseł Bosak, jako Polak katolik i to potrafi zdzierżyć. Kobiety mają rodzić wówczas, gdy zagraża to ich życiu i zdrowiu; mają ryzykować utratę wzroku albo po prostu umierać bez pomocy lekarskiej. Cóż, nie będzie to łatwe, ale przecież poseł Wierzejski wytrzyma także i to." - napisały autorki. Nic dodać, nic ująć.

3. Wiara i uczucia religijne

Kiedy wicedyrektor jednej ze szkół – Zbigniew Batko został oskarżony o obrazę uczuć religijnych, ponieważ w czasie

festynu rzucił beretem (moherowym, jak się wydawało władzom Miastka), część intelektualistów zastanawiała się, czy moherowy beret jest już przedmiotem kultu religijnego. Sprawę umorzono, ponieważ beret był z wiskozy. Nie zmienia to faktu, że tajemnicze "uczucia religijne" są w IV RP obrażane o wiele częściej, niż w poprzednich. Na baczności muszą mieć się szczególnie artyści, którzy uczucia te obrażają codziennie. Z pewnością noszenie spodni w kratkę wiąże się z siadaniem d... na krzyżu, na co powinni zwrócić uwagę przedstawiciele środowiska związanego z toruńską rozgłośnią.

uczucia religijne obchodzą swój renesansInna rozgłośnia, państwowa, więc teoretycznie neutralna światopoglądowo, zaproponowała prezenterom kary tysiąca złotych za słowa "Święto Zmarłych" używane w miejscy słusznego zwrotu "Dzień Wszystkich Świętych".

Jeśli jakiś obywatel IV RP ma wątpliwości co do tego, skąd na naszej planecie wzięło się życie, nasi ustawodawcy ochoczo je rozwieją. Wiceminister Edukacji, odpowiedzialny między innymi za szkolne programy nauczania Mirosław Orzechowski nie ma bowiem wątpliwości, że człowieka ulepił z gliny Bóg szóstego dnia po stworzeniu Ziemi, a Darwin się pomylił, bo był wegetarianinem.

Oczywistym faktem postępującej katolicyzacji IV RP, która wydaje się być misją władz, stają się częste przypadki modlitw posłów (na przykład o deszcz), wspomnienia słów Jana Pawła II dokonywane w czasie debat o sprawach publicznych oraz posługiwanie się katolicką retoryką w wyjaśnieniach dokonujących się zmian aktów prawnych i prezentacji projektów ustawodawczych. Medium rządowym stało się katolickie radio. W zachodnich komentarzach o sytuacji w naszym kraju zdarza się stwierdzenie "państwo wyznaniowe". I o ile w Unii rozpoczyna się debata o przyzwoleniu na noszenie chust przez Muzułmanki w miejscach publicznych, o tyle u nas w obawie przed katolickim ostracyzmem nie wiesza się w szkołach tablic przedstawiających pochodzenie homo sapiens.


Znając płodność naszych władz w wynajdywaniu kolejnych skutecznych sposób na poprawienie jakości życia,
niniejszy tekst będzie miał zapewne swoją kontynuację.

fot. Janusz Wójtowicz/Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Wprawdzie nikt nie lubi być ograniczany (także przez Państwo), to jednak są niektóre pomysły godne zauważenia - ograniczenie młodzieży do 22., zakaz palenia w pubach, wagonach, na ulicy; mundurki w szkołach. Jeśli idzie o kinkubinaty, to w ramach rozliczeń podatkowych powinna powstać kategoria "obu prowadzących razem gosp. domowe", gdzie by mogły wespół podatkować się - małżeństwo, konkubinat, matka wdowa z córką panną, siostry, także geje i lesbijki. Wystarczyloby wpisanie danych i jakiś urzędowy stempel potwierdzający opisany fakt. Zatem nieważne byloby - czy to bracia, czy geje. Tego by nie pisano w tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł powinni czytać codziennie przed podjęciem pracy urzędnicy państwowi,aby wiedzieli z kim przez osiem godzin będą mieli do czynienia- ze zwykłymi ludzmi.
Artykuł bardzo mi się podoba. Ode mnie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie na mapie świata umieścić Polskę, jeśli okaże się, że becikowe zwiększyło narodziny rodaków w stopniu zauważalnym przez statystykę? Ponad 300 dolarów (jednorazowo). I to pewnie wzrost będzie zauważalny w ubogich a uczciwych rodzinach, czy ubogich a patologicznych? Chyba ktoś taką statystykę prowadzi dla potrzeb społecznych, choćby opozycja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio, problem polega na tym, że nie piszesz właśnie o faktach. Dla Ciebie fakt jest niejako "z góry" pryjęty. Do faktu, ktorego istnienie zakładasz, dopasowujesz nie-fakty, czyli coś, co mogłoby mieć miejsce, na przykład wtedy, gdyby to LPR zdobył większość w parlamencie. Jeśli chcesz państwa tolerancyjnego, to może trzeba się pogodzić z tym, że jedni będą się modlić o deszcz i przytaczać (bez zrozumienia) słowa papieża, a inni popijać wódkę i parodiować gesty Jana Pawła II. Czytam teraz akurat książkę, którą dostałem za jeden z tekstów, "Rosję Putina" Anny Politkovskay'i. Ona operuje faktami. Patrzymy jak przez lupę na przykłady łamania praw człowieka w Rosji. Podaj mi przykłady instytucjalnego dyskriminowania innych wyznań (cecha państwa wyznaniowego). I proszę, nie modlitwy posłów, czy ględzenie zachodnich komentatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...

Komentarz został ukrytyrozwiń

>>Oczywistym faktem postępującej katolicyzacji IV RP, która wydaje się być misją władz, stają się częste przypadki modlitw posłów (na przykład o deszcz), wspomnienia słów Jana Pawła II dokonywane w czasie debat o sprawach publicznych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogólnie + :)
ad 1. Termin IVRP jest nieuprawniony. To fakt. Wszyscy chyba wiedzą co to jest konstytucja. Radzę przejrzeć preambułę. Tam jest wszystko napisane. Czy to się PiS-owi podoba czy nie żyjemy w IIIRP.
Co do reszty polemiki, nie podejmuję dyskusji ograniczając się do stwierdzenia, że zgadzam się z autorką artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgadzam się z ossadem.
Ad. 1. Właśnie dlatego, ze został UKUTY termin IV RP nie powinien być używany - nie było żadnego przełomu, chyba, ze dojście do władzy konkretnej opcji politycznej. Ale tak myśląc co wybory do sejmu będziemy mieli kolejna RP, a gdy do władzy będzie ponownie wracało jakieś ugrupowanie to będzie się nazywała np. IV RP Reaktywacja?
Ad. 2. A czy mamy sie zastanawiać i dyskutować tylko o tym co już zostało uchwalone - to juz musztarda po obiedzie - dopóki nie zmieni się opcja polityczna, nie ma szans na zmianę stanu rzeczy. Właśnie nad projektami trzeba dyskutować, żeby absurdy, o których pisze Oliwia nie doszły do skutku. Nie możemy cały czas hołdować starej zasadzie, że "mądry Polak po szkodzie".
Ad. 3. Nikt nie atakował tu jednej partii. Oliwia pisze o rządzących, więc w domyśle (podejrzewam) również o PO - w końcu jest w Sejmie. Chociaż projekty wnosi w tym względzie Rząd.
Ad. 4. Zajmuje się właśnie poprzez pracą nad idiotycznym projektem, o którym ja również pisałem. Ponadto robi się to niekompetentnie i okazuje swoją ignorancję.
Ad. 5. No nie wiem, czy 0.3% w wyborach nic nie mówi? Skoro 0,6% miały Gamonie i Krasnoludki. Nie przesadzajmy. 0,3% to nie jest nawet poziom błędu statystycznego.
Ad. 6. I oczywiście powinien był przeprosić. Jeżeli ktoś się czuje urażony czyjąś wypowiedzią ma prawo żądać przeprosin.
Ad. 7. SLD zdecydowanie, podejrzewam, nie chce Polski katolizcyzować. A powoływanie się w jakiejkolwiek kampanii na Jana Pawła II jest oburzające. Niezależnie czy to kampania wyborcza czy reklamowa. Wyobraźmy sobie gdyby ktoś reklamował buty powołując się na JP II. To powinno nas oburzać w każdej formie.
Ad. 8. Nie ma takiego prawa w Polsce. Ale np. p. Giertych (widać było to w spotach) wyobraża sobie patologię, jako osoby chodzące w bojówkach, bluzach z kapturem itd. Ja tak chodzę ubrany, a od patologii jestem daleki. Zatem już robi się podstawy do ograniczeń.
POPiS nie powstał nie dzięki wyborcom tylko przez kłótnie obu partii. Przecież wyborcy na ten POPiS głosowali.
Państwo wyznaniowe pojawia się wtedy, kiedy narzuca się określony model życia i zachowań. I można użyć, daleko idącego oczywiście, uproszczenia, że do takiego modelu katolickiego skrajnie ugrupowania dążą.

Artykuł bardzo mi się podoba. Ode mnie +!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2006 01:17

I także odczuwam niedosyt... szokujących pomysłów władzy było dużo więcej, oczekiwałem szerszego rozpisania się, autorki takiego artykułu;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2006 01:13

Cała ta koalicja rządząca i jej IV RP są o kant d...

Są gorsi od AWS-u i SLD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.