Facebook Google+ Twitter

IV władza. Obywatelska. Felieton zamiast podsumowania

14 grudnia Wiadomości24.pl skończyły 6 miesięcy. Małe dzieci w tym wieku (jak to brzmi :) starają się już siadać. Gazecie internetowej przychodzi się po takim czasie zmierzyć już z poważnymi wyzwaniami. O tym słów kilka...

W sobotni, bardzo wczesny poranek, skończyłem lekturę artykułu Teresy Torańskiej pt. "Zdurniałam" w miesięczniku "Press". Uderzyło mnie jedno, że dziennikarka i pisarka, której książka "Oni" rzuciła wiele światła na mechanizmy działania władzy komunistycznej, tak krytycznie odnosi się do swojego środowiska. Że dzieli nas na dziennikarzy i agitatorów. Że surowym okiem patrzy na "niezależnych publicystów" gotowych dokonać zawiłych konstrukcji myślowych, by wytłumaczyć posunięcia polityków. Bo sami stali się politykami? Agitatorami?

Co to ma wspólnego z nami? Pół roku za nami, pojawiło się wiele pytań, w codziennej gonitwie za poprawkami, ulepszeniami naszej internetowej gazety umyka nam jednak gdzieś główny cel. Dlaczego ponad 500 osób z Polski zdecydowało się pisać? Czy tylko, by wyrazić siebie, czy również dlatego, że są świadomymi obywatelami tego kraju, że potrafią patrzeć na otoczenie okiem dziennikarza? Okiem czwartej władzy?

Pojawia się na naszych łamach coraz więcej tekstów przynoszących informacje unikalne. - Jest co poczytać - mówimy czasem na redakcyjnym dyżurze. Dziennikarski pazur pokazał już niejeden autor, codziennie udowadniacie, że hasło Dana Gillmora "Media to My!" nie jest puste. Dostrzegacie absurdy polskiej rzeczywistości, potraficie to opisać, chcecie to robić. Redakcję najbardziej cieszy, gdy autorów interesuje co innego niż pokazują tradycyjne media. Nieustannie powtarzam: zdecydowaną większość informacji pokazywanych przez telewizyjne wiadomości, nadawanych w stacjach radiowych, drukowanych przez gazety, umieszczanych na portalach można znaleźć w serwisie Polskiej Agencji Prasowej. A to żadna sztuka...

O tym, że bardzo często rzeczywistość wygląda nieco inaczej (często zdecydowanie!) niż pokazują to tradycyjne media przekonał się chyba każdy, kto kiedyś doświadczył przypadku "bycia opisanym". Każdy kto był świadkiem jakiegoś wydarzenia, a potem ze zdumieniem obejrzał relację telewizyjną, czy przeczytał artykuł. Dlatego internet jest miejscem gdzie taką popularnością cieszą się blogi, a ja uważam, że wielką przyszłość ma dziennikarstwo obywatelskie. To dziennikarstwo, które będzie patrzeć na ręce lokalnej władzy, rozliczać ze źle wykonanych remontów dróg, ukartowanych przetargów, recenzować spektakle amatorskich teatrów, opisywać dramaty i radości zwykłych ludzi.

Największa redakcja w Polsce - to jedno z haseł reklamujących Wiadomości24.pl. Wierzę, że również wiarygodna, rzetelna, opniotwórcza. Dlatego o to tak dbamy. Łatwo jest bowiem napisać, pokazać coś co będzie na rękę jakiejś firmie, politykom, lokalnej władzy. Ale łatwo też stracić twarz. Teresa Torańska uważa: "Lepiej wylecieć z pracy z twarzą, niż ją stracić". Twarz ma się tylko jedną. Podobnie dziennikarstwo obywatelskie ma jedną szansę, niepowtarzalną szansę. Bycia IV władzą na tym najniższym poziomie. Pod warunkiem, że zachowa standardy dziennikarskie. Gdy będzie wiarygodne.

Przepraszam, że nie informuję jakie nowości wprowadzimy wkrótce. Zapewniam jest tego dużo, nie nadążamy z realizacją wszystkich pomysłów, a autorzy wciąż podrzucają kolejne :)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

właśnie sobie uświadomiłam, że zarejestrowałam się 15go. Zatem, sobie i Wam wszystkim gratuluję z całej siły :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za W24. Zgadzam sie z Pauliną całkowicie - lubię to miejsce !!! Kocham nawet !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze się , ze link istnieje&rozwija się - lubię to miejsce - pozdrawiam ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie, że wypada:) i ja też daje, ciekawie napisane Panie Pawle! Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Za ideę.....dobrze że jesteście...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy Naczelnemu wypada dawać plusa, ale trudno, niech stracę, daję. Za ideę i świadomość.
Po tym, co napisałeś, Pawle, mogę tylko powtórzyć za znaną osobistością: "Amen. Alleluja..i do przodu!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.