Facebook Google+ Twitter

Ivan Gaszparovicz prezydentem Słowacji po raz drugi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-05 07:23

Na Słowacji w drugiej, decydującej turze wyborów prezydenckich zwyciężył obecnie urzędujący szef państwa Ivan Gaszparovicz. Według nieoficjalnych wyników po przeliczeniu 99 procent głosów, kandydat rządzącej, lewicowej koalicji pokonał liderkę opozycji Ivetę Radiczovą 11 procentami głosów.

Na Gaszparovicza głosowało ponad 55 procent, a na Radiczovą - 44 procent z czterech milionów uprawnionych przy ponad 50-procentowej frekwencji. Wybory były próbą sił między lewicową koalicją premiera Roberta Fico a liberalno-prawicową opozycją byłego premiera Mikulasza Dzurindy. Radiczova zwyciężyła w dużych miastach, także w stolicy kraju Bratysławie. Kandydatka opozycji zyskała również poparcie niemal półmilionowej węgierskiej mniejszości narodowej.

Podczas głosowania doszło do wielu drobnych incydentów. Opozycja oskarżyła działaczy koalicji, że przekupywali romskich wyborców oferując 3 euro za głos oddany na lewicowego kandydata. Wyborcom Gaszparovicza oferowano parówki, piwo i owoce. W romskich miasteczkach wywieszono plakaty z informacją na kogo, gdzie i o której godzinie głosować.

Po raz pierwszy w historii niepodległego państwa urzędujący prezydent został wybrany na drugą kadencję. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę po południu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.