Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14286 miejsce

Iwonicz Zdrój - malowniczy zakątek Podkarpacia

Iwonicz-Zdrój to najlepsze miejsce do prawdziwego wypoczynku i relaksu połączonego z odzyskiwaniem sił zdrowotnych - mówi burmistrz Paweł Pernal.

Józef Komarewicz: Czym wyróżnia się gmina uzdrowiskowa Iwonicz-Zdrój wśród innych gmin na Podkarpaciu oraz innych uzdrowisk w Polsce?Paweł Pernal - burmistrz Iwonicza Zdroju. / Fot. udostępnione przez Urząd Gminy w Iwoniczu Zdroju
Paweł Pernal: Gmina Iwonicz-Zdrój, to jeden z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątków województwa podkarpackiego. Położona na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i klimatycznymi. Perła podkarpackich uzdrowisk, bo tak jest nazywane uzdrowisko leży w malowniczej dolinie Potoku iwonickiego, wśród czarujących widoków łagodnych, lesistych stoków. Rozległe masywy leśne, będące pozostałością dawnej Puszczy Karpackiej, nie tylko wzbogacają pejzaż Iwonicza i południowych regionów gminy, ale stanowią również otulinę uzdrowiska, regulują wilgotność i temperaturę, chronią przed wiatrami i decydują o istnieniu specyficznego mikroklimatu, posiadającego leczniczy charakter. Powietrze Iwonicza przesycone jodem i bromem ma specjalne właściwości lecznicze.

Największym bogactwem Iwonicza-Zdroju są wody mineralne i borowina. Wody chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, kwasowęglowe, bromkowe stosowane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych, inhalacji, produkcji soli jodowo-bromowej i produkcji kosmetyków parafarmaceutyków, znanych na polskim rynku pod znakiem „Iwoniczanka” oraz „Iwostin”. Kierunki leczenia w Iwoniczu-Zdroju to: ortopedia, neurologia, reumatologia, laryngologia, pulmonologia, otyłość gastroenterologia, diabetologia, osteoporoza, dermatologia, ginekologia. Walory przyrodniczo-krajobrazowe pozwalają na uprawianie różnych form turystyki czynnej. Z myślą o swoich gościach Iwonicz-Zdrój co roku oferuje wiele ciekawych imprez kulturalno – sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Iwonicz - Zdrój to uzdrowisko z 430-letnią tradycją. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych źródeł pochodzą z wydanych w 1578 roku „Cieplic” Wojciecha Oczki, lekarza nadwornego Stefana Batorego, a w XVII wieku „cudowne” właściwości wód iwonickich były już znane w całym kraju.

Jaki wizerunek gminy uzdrowiskowej Iwonicz-Zdrój chciałby Pan, aby promowano w kraju i poza jego granicami?
- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że uzdrowisko to najlepsze miejsce do prawdziwego wypoczynku i relaksu połączonego z odzyskiwaniem sił zdrowotnych. Współczesny Iwonicz-Zdrój to prężnie rozwijający się ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy, który mimo znacznej rozbudowy nie stracił swoistej atmosfery, a zachowane zabytkowe centrum stanowi unikalny zespół architektoniczny.

Potencjałem naszej gminy są przepiękne tereny, czyste powietrze i przede wszystkim duże zasoby wód mineralnych, które wykorzystywane są do leczenia wielu chorób. Jednak aby móc konkurować z innymi uzdrowiskami w Polsce musimy dostosować i dopasować naszą ofertę do współczesnych realiów i do oczekiwań ludzi XXI wieku. Aby to osiągnąć, cały czas staramy się o dofinansowanie i realizujemy wiele rozmaitych przedsięwzięć. W tym roku został sfinalizowany projekt pod nazwą „Poprawa infrastruktury turystycznej i kulturalnej w uzdrowisku Iwonicz-Zdrój.

W ramach tego projektu odrestaurowano dziewiętnastowieczną wieżę bazarową uznaną za najważniejszy symbol Iwonicza-Zdroju. Pojawiły się piękne altany, widowiskowe glorietty. Na placu przy hotelu „Pod Jodłą” powstał ogród romantyczny, w którym znajduje się oczko wodne z roślinami zapachowymi. Infrastrukturę uzdrowiska poprawiają również odrestaurowane dwa ujęcia wody pitnej – źródło Czesława i źródło Adolfa oraz nowe ścieżki spacerowe. Wybudowano również wspaniały amfiteatr, miejsce w którym będziemy organizować imprezy, nawet na 10 tys. osób. Budowla ta znajduje się na obrzeżach Iwonicza-Zdroju, obok skoczni narciarskich, w tzw. dolinie kulturalno-sportowej.

Aby przyciągnąć do Iwonicza-Zdroju kuracjuszy i turystów, chcemy stworzyć dla nich całoroczną ofertę, na lato i zimę, na pogodę i niepogodę, dlatego też bardzo intensywnie szukamy inwestorów, którzy w naszej gminie chcieliby wybudować nowoczesne obiekty, o wysokim standardzie. Aby im to ułatwić prowadzimy intensywne prace nad dostosowaniem prawa miejscowego, czyli zmianą studium wykonalności i planu zagospodarowania przestrzennego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pani Lidio, pięknie dziękuję. Jesteście kochani w redakcji link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Józefie, z Iwoniczanką wszystko w porządku. Spełnia normy :-) Już Pan Burmistrz się nie multiplikuje :-)
Pozdrawiamy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochana Redakcjo, bez przerwy u mnie w komputerze widzę dwóch burmistrzów Iwonicza, przecież tylko piłem Iwoniczankę... Proszę o pomoc, bo chciałbym, aby było w moim tekście jedno zdjęcie sympatycznego burmistrza Iwonicza Zdroju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.