Facebook Google+ Twitter

IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

16 listopada w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpocznie się IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Zdobywca 1. miejsca, oprócz nagrody finansowej, będzie miał możliwość zagrania ponad 20 koncertów z najlepszymi orkiestrami w kraju i za granicą.

 / Fot. Lilly M / Creative CommonsIX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów odbędzie się w dniach 16-25 listopada 2012 w Katowicach. Od swojej pierwszej międzynarodowej edycji w 1970 roku turniej ten stał się w Polsce trzecim, obok konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, reprezentacyjnym konkursem muzycznym. Od początku trafił on do ekskluzywnego grona Stowarzyszenia Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.

W kwalifikacjach wzięło udział 169 kandydatów z 37 krajów, spośród nich wybrano najlepszą pięćdziesiątkę. Przewodniczącym tegorocznego jury jest prof. Antoni Wit. - Jurorem konkursu byłem już trzykrotnie. W tym roku zadbałem o to, aby uczestnicy wybierali Symfonię Karłowkiego lub Szymanowskiego, zależało mi na tym, aby to właśnie te utwory znalazły się w obowiązkowym repertuarze - powiedział prof. Wit na konferencji prasowej dotyczącej turnieju. - W tym roku poprosiłem jury o dwa rodzaje oceny: punktami oraz przez głosowanie, kto ma przejść do drugiego etapu. Połączyłem te dwa sposoby, aby przy pewnych wahaniach punktowych jury mogło się odwołać do tej drugiej oceny - dodał.

Orkiestra, ktorą poprowadzą uczestnicy konkursu, jest jedną z najbardziej "życzliwych" dla niedoświadczonych dyrygentów. - Dla orkiestry taki konkurs jest szalenie nudny. Widziałem już nawet takie przypadki, że mimo iż dyrygent był słaby, to orkiestra grała znakomicie, bo wiedziała, że nie może na niego liczyć. Z drugiej strony doświadczony dyrygent na tym konkursie więcej może stracić niż zyskać - zażartował prof Wit. Orkiestra, biorąca udział w konkursie, także przyznaje nagrodę. Trafia ona do dyrygenta, który według niej był najlepszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.