Facebook Google+ Twitter

Izba pamięci w Zespole Szkół Rolniczych w Przemystce

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-21 11:36

Izba powstała w 1974 r. z inicjatywy Bogdana Prusa, ówczesnego wicedyrektora. Większość zgromadzonych i eksponowanych pamiątek pochodzi od byłych absolwentów oraz ich rodzin.

Bogdan Prus,Benedykt Kowalski,Ryszard Pernak Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiJózef Ryszard Pernak, znawca historii Radziejowa i okolicy, 12 marca ukończył 86 lat. Podczas składania życzeń była okazja do rozmów o izbie pamięci istniejącej od wielu lat w Zespołe Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej.

Ryszard jest jednym z wielu absolwentów tej szkoły i utrzymuje koleżeńskie stosunki z obecnym dyrektorem placówki, Benedyktem Kowalskim, który także jest moim przyjacielem i sąsiadem. Wiem, że zarówno Ryszard jak i wielu uczniów podarowało tej placówce większość własnych pamiątek z czasów, kiedy do niej uczęszczali, są to często pamiątki bardzo osobiste. Eksponaty umieszczone zostały w istniejącej izbie pamięci, wspierając inicjatywę jej założyciela i ówczesnego wicedyrektora - Bogdana Prusa.

Budynek Szkoły w Przemystce Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiIzba powstała w 1974 r. z inicjatywy Bogdana Prusa, ówczesnego wicedyrektora. Większość zgromadzonych i eksponowanych pamiątek pochodzi od byłych absolwentów jak i ich rodzin. Zgromadzone eksponaty to kawałek historii tej szkoły, tego miasta, tego regionu. Myślę, że mówiąc o izbie pamięci trzeba przypomnieć także o otwartej wystawie fotografii ze szkoły, miasta i regionu jaka miała miejsce 11 marca 2010 roku w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Łokietka.

Z Ryszardem Pernakiem i Benedyktem Kowalskim oglądaliśmy zgromadzone eksponaty w izbie pamięci. Pokazując je, dyrektor szkoły Benedykt Kowalski zwracał uwagę na to co jest godne uwagi. Gromadzimy eksponaty w tej izbie pamięci, aby je zaprezentować i zachęcić chętnych do jej odwiedzania, a także zaapelować do tych wszystkich, co posiadają jakieś pamiątki, do ich przekazania do szkoły do Pani Danuty Kanafy, nauczycielki historii w tej szkole, na co dzień zajmującej się tą izbą pamięci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.