Facebook Google+ Twitter

Izrael: Dzień Pamięci o Holokauście

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 07:06

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście. Historycy z instytutu Yad Vashem w Jerozolimie przypominają o albańskich muzułmanach ratujących Żydów.

Albania była jedynym krajem w Europie, w którym liczba Żydów zwiększyła się w czasie wojny. W ciągu kilkunastu lat 63 muzułmanów otrzymało tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Na początku wojny w Albanii mieszkało 200 Żydów, pod koniec było ich około 2 tysięcy. Przyjeżdżali głównie z byłej Jugosławii. Albańscy muzułmanie przyjmowali wszystkich, którzy przekroczyli granicę. Obowiązywał ich kodeks honorowy, zwany Besa. Oznaczał on, że muzułmanin zaopiekował się każdym, kto do niego przyszedł i nie pozwolił mu zrobić krzywdy.

Yehudit Shendar z Yad Vashem powiedziała, że Albańczycy ukrywali Żydów zazwyczaj w górach i często podawali ich za swoich krewnych. Niemcy nie otrzymywali żadnych informacji o ukrywających się Żydach.

Yad Vashem postanowiło przypomnieć tę historię. Wystawa fotograficzna zatytułowana "Besa-kodes hoorowy" od dwóch lat podróżuje po świecie. Yehudit Shendar uważa, że jest ona zaproszeniem do dialogu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.