Facebook Google+ Twitter

Izrael gościem honorowym 53 Międzynarodowych Targach Książki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-15 07:16

Ponad 600 wydawców z 30 krajów uczestniczy w rozpoczynających się dziś (15 maja) 53 Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W tym roku gościem honorowym targów jest Izrael, który świętuje 60. rocznicę powstania państwa żydowskiego. Izrael ogłosił niezależność 14 maja 1948 roku.


Na targach odbędzie się wiele spotkań z izraelskimi pisarzami, wśród których w tym roku nie będzie najbardziej znanego w Polsce izraelskiego pisarza - Amosa Oza. Będą natomiast: Alona Frankel, Gil Hovav, Liat Kaplan, Esti Chaim, Yossi Avni-Levy, Szoszana Ronen i Sara Siwroni. W izraelskim pawilonie w Pałacu Kultury i Nauki będzie można także posłuchać dyskusji prowadzonych z nimi przez wybitne osobowości kultury. W pawilonie będzie się też znajdował kącik dla dzieci i Empik Cafe.

W trakcie targów kontynuowana będzie - zapoczątkowana w ubiegłym roku - akcja "Narody świata przepisują Biblię". Każdy z 20 tysięcy 137 uczestników tej akcji (tyle wersów liczy Biblia) po własnoręcznym przepisaniu wersu Świętej Księgi otrzyma certyfikat uczestnictwa.

Pierwszego dnia targów tradycyjnie odbywa się także ogłoszenie nominowanych do literackiej nagrody NIKE, a w tym roku zostaną także ogłoszeni twórcy nominowani do innej literackiej nagrody Gdynia. W tym roku podczas targów zostaną także po raz pierwszy ogłoszone nominacje do nowej, gdańskiej nagrody: Poeta Wolności.
Międzynarodowe Targi Książki są także okazją do ogłoszenia konkursu na książkę dla dzieci i młodzieży czy rozstrzygnięcia konkursu na Najpiękniejszą Książkę Roku.

Swoją obecność na targach zapowiedziało bardzo wielu naszych największych autorów, między innymi- Sławomir Mrożek, Wiesław Myśliwski, Julia Hartwig, Jarosław Marek Rymkiewicz czy Stefania Grodzieńska. Będzie też wielu autorów literatury dziecięcej.

W czasie targów, w sobotę, odbędzie się - między innymi - prezentacja drugiego tomu wywiadu-rzeki z profesorem Stefanem Mellerem zatytułowanego "Świat według Melllera. Życie i polityka. Ku przyszłości". Do księgarń książka trafi w przyszłym tygodniu.

Czwartek, pierwszy dzień targów, jest dniem zamkniętym dla publiczności, która może je odwiedzić w piątek i sobotę od 10 do 19, a w niedzielę od 10 do 17. Stała karta wstępu kosztuje 9 złotych. Bilet normalny - 5 złotych, a ulgowy - 2 złote.

Bezpłatne karty wstępu wydawane przez organizatora na podstawie ważnej legitymacji służbowej przysługują bibliotekarzom i dziennikarzom.

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych 53 Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.


IAR/e.hołubowicz/łp

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.