Facebook Google+ Twitter

Izrael i Cypr paktują przeciwko Turcji

16 lutego premier Izraela Netanjahu i prezydent Cypru Demetris Christofias podpisali umowę, sugerującą, że w przypadku katastrofy lub klęski izraelskie Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna będą mogły w niektórych sytuacjach operować na terytorium Cypru.

I na odwrót - siły cypryjskie będą mogły udzielać pomocy Izraelowi. Wcześniej Izrael miał podobne porozumienie z Turcją.

Informacje podała turecka gazeta "Hurriyet", powołując się na prezydenta Tureckiej Republiki Północnego Cypru Dervisa Eroglu.

"Cypr Północny" to samozwańcze państwo, zasadniczo uznane tylko przez Turcję, funkcjonujące dzięki jej wsparciu politycznemu, a przede wszystkim ekonomicznemu.

Dodatkowo według relacji Eli Barbur'a, korespondenta Informacyjnej Agencji Radiowej w Izraelu, prezydent Cypru Dimitris Christiofas zwrócił się do Izraela o wysłanie jednostek marynarki wojennej w rejony, gdzie trwają poszukiwania gazu pod dnem Morza Śródziemnego

Ostatecznie umowę tak sformułowano, żeby "nie drażnić" Ankary, gdyż Turcja wielokrotnie ostrzegała, że sprzeciwi się zbrojnie, jeśli przy prowadzeniu odwiertów zostanie pominięty udział Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

Fakty są jednak takie, że oba kraje od dawna zacieśniły współpracę wojskową, w której znaczną rolę zaczyna odgrywać także Grecja. Wszystkie działania wspomnianej "trójki" nie są w żaden sposób koordynowane przez NATO i odbywają się poza jego obrębem.

Izrael i Cypr pozostają w ostrym sporze z Turcją od zeszłego roku, kiedy ta groziła nawet użyciem siły. Źródłem nieporozumień i napięć są roszczenia Ankary dotyczące złóż gazu ziemnego pod dnem Morza Śródziemnego.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.