Facebook Google+ Twitter

Izrael i USA zaniepokojone: Mahmud Abbas nie będzie kandydował

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-06 08:10

Izrael i Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie rezygnacją prezydenta Autonomii Palestyńskiej z ubiegania się o reelekcję. Mahmud Abbas oficjalnie ogłosił wczoraj, że nie wystartuje w styczniowych wyborach prezydenckich. Jako powód podał brak postępu w próbach wznowienia negocjacjach pokojowych z Izraelem.

Izraelski prezydent Szymon Peres w rozmowie telefonicznej przekonywał Mahmuda Abbasa do zmiany decyzji. Powiedział, że może ona doprowadzić do zwycięstwa w wyborach radykalnego Hamasu i utraty szansy na utworzenie palestyńskiego państwa.

Według nieoficjalnych źródeł premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że w interesie Izraela leży wzmocnienie pozycji Abbasa, bo jest on najlepszym partnerem do rozmów. Podobną opinię wyraziła wcześniej amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton.

Palestyński prezydent już w zeszłym tygodniu informował Baraka Obamę o swoich zamiarach. Eksperci potraktowali to wówczas jako wybieg taktyczny. Mahmud Abbas zaprzeczył wczoraj, że taki jest jego cel.

Jako powód rezygnacji z ubiegania się o reelekcję podał działania Izraela, które "rujnują" wszelkie pokojowe wysiłki. Chodzi o rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.