Facebook Google+ Twitter

Izrael importuje nielegalnie irańskie pistacje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-25 11:07

Mimo że import z tego kraju jest zabroniony, orzeszki docierają do państwa żydowskiego przez Turcję. Urząd podatkowy, pod naciskiem amerykańskich farmerów, zamierza pistacje opodatkować. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Izraelscy importerzy nie mogą legalnie sprowadzać pistacji bezpośrednio z Iranu. Mimo to można je kupić w większości sklepów. Orzeszki docierają do państwa żydowskiego przez Turcję i są zwolnione z podatku.

Według urzędu podatkowego aż 90 procent orzeszków importowanych z Turcji pochodzi właśnie z Iranu. Dlatego rząd postanowił nałożyć na nielegalny import najwyższy z możliwych podatków. Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona przez ministerstwo finansów, importerzy będą płacili 23-procentowy podatek.

Urząd podatkowy wprowadza zmiany pod naciskiem amerykańskich producentów pistacji, którzy walczą z Turcją o izraelski rynek. Adwokaci importerów twierdzą, że farmerzy ze Stanów Zjednoczonych przysłali do ich biur szpiegów, którzy mieli zebrać informacje na temat importu irańskich pistacji.

Amerykańskie orzeszki są, według prawników, smaczniejsze ale dużo droższe. Izraelczycy chętniej kupują więc irańskie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.