Facebook Google+ Twitter

Izrael: Kadima wygrała wybory parlamentarne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-11 10:21

Kadima rządzi Izraelem od trzech lat. Nieznacznie wyprzedziła prawicowy Likud. Potwierdzają to powyborcze sondaże i oficjalne wyniki z 99 procent lokali wyborczych. Jednak zwycięstwo ogłosili liderzy obu partii Tzipi Livni i Benjamin Netanjahu.

Izraelczycy wybrali Kadimę, stworzymy rząd pod naszym przewodnictwem - powiedziała nad ranem Tzipi Livni. Zwycięzcą czuje się też lider Likudu. Benjamin Netanjahu uważa, że to on powinien zostać premierem, gdyż ma dużo większe szanse na stworzenie koalicji z innymi prawicowymi partiami. Prawicowy blok może bowiem liczyć na 64 miejsca w parlamencie, a lewicowy na 56.

Trzecie miejsce w wyborach zdobył radykalny prawicowy Nasz Dom Izrael. Jego lider Awigdor Liberman jest gotowy rozmawiać o stworzeniu wspólnego bloku zarówno z Kadimą jak i Likudem. Według ekspertów, Tzipi Livni i Benjamin Netanjahu będą zabiegać o jego poparcie. Ten kto je uzyska będzie miał bowiem większe szanse na kierowanie nowym rządem.

O tym kto zostanie premierem zdecyduje prezydent Szymon Peres. Do tej pory stanowisko szefa rządu obejmował lider zwycięskiej partii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.