Facebook Google+ Twitter

Izrael: Młodzi Żydzi nie chcą służyć w wojsku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 22:48

W Izraelu kilkudziesięciu nastolatków zapowiedziało, że nie będzie służyć w armii ze względu na swoje przekonania. W liście do rządu krytykują działania izraelskich władz na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Premier, minister oborny i szef armii otrzymują podobny list co roku od trzydziestu lat. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa. Do armii są wcielani zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Nastolatki w liście potępiły politykę rządu wobec Palestyńczyków i działania wojska na terenach okupowanych. Ich zdaniem armia nie rozwiąże izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Dlatego zapowiedzieli, że odmówią pełnienia służby wojskowej i są gotowi spędzić ten czas w więzieniu. "Nie łamiemy izraelskiego prawa. To jest raczej nasza walka o prawa człowieka, która ma ochornić izraelską demokrację" - napisali w liście.

Dziewczęta i chłopcy są wcielani do izraelskiej armii w wieku 18 lat, spędzają w niej odpowiednio 2 i 3 lata. Za odmowę służby wojskowej są skazywani na kary więzienia. Kary takie odsiadywali sygnatariusze poprzednich listów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.