Facebook Google+ Twitter

Izrael: Muzułmanie wrócą do meczetów na Wzgórzu Świątynnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-11 12:58

Muzułmanie od dzisiaj będą mogli znowu modlić się w meczetach na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Izrael złagodził nałożone kilka dni temu sankcje. Konflikt wokół Wzgórza Świątynnego wybuchł kilkanaście dni temu po tym jak izraelska policja pozwoliła wejść na to święte dla muzułmanów miejsce, żydowskim ekstremistom.

Po wizycie ekstermistów żydowskich na Wzgórzu Świątynnym, we wschodniej Jerozolimie wybuchły zamieszki. Kilka osób zostało rannych, do aresztu trafiło 50 Palestyńczyków. Kilka dni później podczas żydowskich świąt Izrael zabronił muzułmanom modlić się w meczecie Al-Aqsa. W piątek wpuszczono do niego tylko mężczyzn powyżej 50 roku życia i kobiety. 400 Palestyńczyków po modlitwach zabarykadowało się i pozostało w meczecie do dzisiaj.

Napięcie na Starym Mieście opadło dopiero po interwencji Jordanii. Amman wynegocjował z Izraelem, że policja nie zaaresztuje Palestyńczyków, którzy opuszczą meczet oraz ponownie otworzy Wzgórze Świątynne dla wiernych i turystów. Zachód przez kilka dni naciskał na Izrael i Autonomię Palestyńską, aby załagodziły konflikt. Eksperci obawiali się wybuchu trzeciej intifady. Król Jordanii wezwał Izrael, aby trzymał ekstremistów żydowskich z dala od meczetów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.