Facebook Google+ Twitter

Izrael: Negocjacje USA i Iranu zakończą się w październiku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-10 12:54

Rząd Izraela dowiedział się nieoficjalnie, że Stany Zjednoczone wyznaczyły na październik termin końcowy rokowań z Iranem. Informuje dziś o tym gazeta „Haarec", powołując się na źródła rządowe w Jerozolimie.

Przypuszczalnie wiadomość o ograniczeniu w czasie rokowań z Teheranem pochodzi od specjalnego wysłannika USA do spraw Zatoki Perskiej, Dennisa Rossa - który odwiedził ostatnio kilka stolic arabskich. Strona izraelska od dłuższego czasu twierdziła, że należy określić z góry termin końcowy negocjacji, aby uniemożliwić Iranowi stosowanie taktyki gry na zwłokę.

Zdaniem Izraela - Teheran potrzebuje jeszcze najwyżej 12 miesięcy, żeby uzyskać ilość uranu, wystarczającą do wyprodukowania kilku bomb jądrowych. Waszyngton chce rozpocząć pierwszą fazę rokowań po irańskich wyborach prezydenckich 7 czerwca, gdy wyjaśni się, czy forsujący zbrojenia atomowe Mahmud Ahmadineżad zdoła utrzymać się przy władzy.

Tymczasem USA, wbrew przewidywaniom, przedłużyły sankcje ekonomiczne wobec Syrii, będącej głównym sojusznikiem Iranu. Tel Awiw ocenia, że jest to wyraźne ostrzeżenie pod adresem Teheranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.