Facebook Google+ Twitter

Izrael odrzuca propozycję USA. Nie chce sił międzynarodowych w Dolinie Jordanu

W niedzielę minister Izraela do spraw strategicznych i służb specjalnych, Juwal Szteinic poinformował o odrzuceniu propozycji Stanów Zjednoczonych dotyczącej rozmieszczenia sił międzynarodowych w Dolinie Jordanu.

 / Fot. EPA/FADI AROURI"Bezpieczeństwo powinno zostać w naszych rękach. Ci wszyscy, którzy proponują rozwiązanie polegające na rozmieszczeniu sił międzynarodowych, policjantów palestyńskich lub środków technicznych, w ogóle nie rozumieją Bliskiego Wschodu" - powiedział minister, cytowany przez TVN24.pl.

Rozmieszczenie sił międzynarodowych


Odmowa została sformułowana już w czasie wizyty sekretarza USA Johna Kerry’ego. Polityk podczas swej dziesięciodniowej podróży na tereny Bliskiego Wschodu usiłuje osiągnąć porozumienie pokojowe między narodem izraelskim a palestyńskim.

Koncepcja zaproponowana przez USA zakłada rozmieszczenie wzdłuż granicy Zachodniego Brzegu Jordanu z Jordanią nowoczesnych systemów obrony i nadzoru. Izrael miałby wycofać się z tych terenów. Palestyna, która chce zakończenia okupacji izraelskiej, zgadza się na rozmieszczenie sił narodowych. Z kolei premier, Benjamin Netanjahu żąda by naród palestyński pozostawał zdemilitaryzowany, a państwo izraelskie mogło utrzymać wojsko na granicy z Jordanią.

USA: Jesteśmy zdeterminowani. Palestyna i Izrael osiągnęły postęp


"Mogę zapewnić wszystkie strony, że prezydent Barack Obama i ja sam jesteśmy zdeterminowani, aby przedstawiane propozycje były sprawiedliwe, wyważone i poprawiające bezpieczeństwo wszystkich narodów" - powiedział Kerry.

Ponadto sekretarz USA oznajmił w sobotę, że między dwoma państwami został osiągnięty postęp w sprawie ogólnego porozumienia, ale jest jeszcze sporo pracy.

Następnym przystankiem w podróży Kerry’ego będzie Jordania i Arabia Saudyjska. Wraz z przywódcami tych państw będzie omawiana kwestia izraelsko-palestyńska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wolą sami w domowym zaciszu wytłuc Palestyńczyków i zabrać im ziemie. A potem się dziwią, że ludzie ich nie lubią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.