Facebook Google+ Twitter

Izrael ostrożny przed przystąpieniem do rozmów z Palestyńczykami

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-13 17:59

Premier Izraela Benjamin Natanyahu zapowiedział, że należy uściślić jeszcze wiele kwestii, zanim podjęte zostaną pokojowe rozmowy z Palestyńczykami.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benjamin_Netanyahu.jpg / Fot. Wikimedia CommonsOpinię tę polityk przedstawił tuż przed swoją niedzielną (12.09) wizytą w Egipcie. Wyraził również nadzieję, że proces ten zapoczątkuje nowy, trwały pokój na Bliskim Wschodzie.

Jednocześnie do Izraela przybył specjalny wysłannik USA George Mitchell, który spotka się z izraelskim prezydentem, oraz szefami obrony i polityki zagranicznej Głównym punktem spornym w obustronnych rozmowach jest rozbudowa żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Strona amerykańska wyraża jednak nadzieje, że jeszcze w tym miesiącu dojdzie do spotkania izraelsko - palestyńskiego podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Po dzisiejszym (13.09) spotkaniu z egipskim prezydentem Mumbarakiem, izraelski premier stwierdził, że „jest jeszcze dużo pracy. Są kwestie, w których osiągnęliśmy postęp, ale są również takie w których nie został on osiągnięty”. Natanyahu dodał, że ma nadzieje iż wszystkie różnice zostaną wkrótce wyrównane, co pozwoli na rozpoczęcie skutecznego procesu pokojowego. Izraelski premier zauważył jednak, że to nie Izrael „czyni przeszkody do rozmów”. „Z naszego punktu widzenia, możemy zrobić to jutro a nawet dziś wieczorem” stwierdził Natanyahu.

Przywódca Palestyńczyków Mahmud Abbas, stwierdził że nie spotka się z żadnym z izraelskich przedstawicieli do momentu zaprzestania budowy nowych domów na Zachodnim Brzegu. Według strony palestyńskiej działania te są niezgodne z prawem międzynarodowym. Mimo tego Izrael wydał w poprzednim tygodniu pozwolenie na budowę kolejnych 455 domów.

Decyzję budowy nowych domów krytykuje także prezydent Barrack Obama, który zaapelował o zaprzestanie wszelkich przejawów osadnictwa na Zachodnim Brzegu.

Źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.