Facebook Google+ Twitter

Izrael reaguje na ataki moździerzowe Hamasu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-18 11:36

Wojska izraelskie w Strefie Gazy zaatakowały palestyńskich terrorystów, którzy ostrzeliwali terytorium Izraela z moździerzy. Zginął jeden Palestyńczyk, którego miejscowi robotnicy zidentyfikowali jako cywila. Jest to pierwsza ofiara walk palestyńsko-izraelskich od czasu wprowadzenia jednostronnego zawieszenia broni przez Tel Awiw.

Wcześniej lotnictwo Izraela przeprowadziło nalot, który był odpowiedzią na ostrzał rakietowy terytorium Izraela prowadzony przez terrorystów z Hamasu.

Izrael wstrzymał prowadzoną od końca grudnia ofensywę o godzinie 1 nad ranem naszego czasu. Premier Ehud Olmert poinformował jednocześnie, że Tel-Awiw osiągnął wszystkie zakładane cele operacji.

Izrael zastrzegł, że wstrzymuje ofensywę, ale armia pozostanie na terenie Strefy Gazy i będzie odpowiadać na ostrzał Hamasu. - Jeśli nasi wrogowie zdecydują się na atak, to armia na niego odpowie - mówił premier Ehud Olmert po głosowaniu Gabinetu Bezpieczeństwa, który podjął decyzję o wstrzymaniu walk.

Tel Awiw ogłosił jednostronne zawieszenie broni zamiast podpisywać z Hamasem rozejm. Dzięki temu nadal utrzyma blokadę Strefy Gazy. W powstrzymywaniu przemytu broni będą Izraelowi pomagać Amerykanie. Udzielą mu wsparcia wywiadowczego, logistycznego i technicznego.

Izraelska armia przez trzy tygodnie ostrzeliwała Strefę Gazy z lądu, powietrza i morza. Według palestyńskich służb medycznych zginęło ponad 1200 Palestyńczyków, a 5100 zostało rannych. Straty materialne wstępnie oszacowano na blisko pół miliarda dolarów.

Hamas oświadczył jednak, że ze swojej strony nie ogłosi rozejmu, dopóki izraelscy żołnierze będą przebywać w Strefie Gazy. Według palestyńskich ekspertów, Hamas najpewniej będzie kontynuował ostrzał rakietowy cywilnych obiektów w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.