Facebook Google+ Twitter

Izrael: Rękopis ogólnej teorii względności Alberta Einsteina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-08 16:58

Po raz pierwszy w historii można oglądać cały rękopis ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Wystawę w Akademii Nauki w Jerozolimie zorganizowano z okazji 50. rocznicy jej powstania. 14 marca przypadają 131 urodziny fizyka.

Rękopis ma 46 stron. Pokazano je w oddzielnych gablotach, w których utrzymywana jest odpowiadnia temperatura i wilgotność powietrza. Albert Einstein zapisał na nich ogólną teorię względności, wzory matematyczne oraz poprawki i cytaty. Kurator wystawy Hanoch Gutfreund podkreślił, że noblista zmienił rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. Komentarze w rękopisie pokazują natomiast jego idee i wyzwania.

Albert Einstein był niemieckim Żydem i jednym z fundatorów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Rękopis podarował uczelni w 1925 roku - cztery lata po otrzymaniu nagrody Nobla. Przez większość życia głosił idee pacyfistyczne. W czasie prześladowania Żydów popierał syjonizm. Premier Izraela David Ben Gurion w 1952 roku zaproponował fizykowi stanowisko prezydenta, ale ten odmówił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.