Facebook Google+ Twitter

Izrael: Sondaże wskazują na wygraną partii centrowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-10 21:30

Sondaże przeprowadzane przy wyjściu z komisji wyborczych sugerują, że Centrowa partia Kadima wygrała wybory parlamentarne w Izraelu. Ugrupowanie izraelskiej minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni nieznacznie wyprzedziło prawicową partię Likud Benjamina Netanjahu.

Według izraelskich mediów Kadima zdobyła w 120-osobowym Knesecie 30 mandatów, zaś Likud 28. Do parlamentu wejdą również przedstawiciele skrajnie prawicowego ugrupowania Izrael Beitinu z 14-15 mandatami, oraz Awoda (Partia Pracy) z 13 miejscami w Knesecie.

Przedstawiciele Likudu, po opublikowaniu sondaży, wyrazili jednak przekonanie, że to ich przywódca - Benjamin Netanjahu - zostanie szefem nowego rządu izraelskiego. Tradycyjnie już premierem ma zostać przywódca zwycięskiej partii.

Jednak zarówno Likud jak i Kadima po oficjalnym ogłoszeniu zwycięstwa, będą musiały budować koalicję z mniejszymi ugrupowaniami, gdyż uzyskają one nie więcej jak jedną czwartą głosów.

Izraelczycy wybierali nowy parlament trzy tygodnie po zakończeniu ofensywy w Strefie Gazy. Dlatego też w ostatnich dniach partie podczas kampanii wyborczej mówiły głównie o sprawach bezpieczeństwa.

Rządząca Kadima chce kontynuować z Palestyńczykami rozmowy na temat pokoju na podstawie "mapy drogowej". Likud z kolei jest za rozbudową osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwia się też oddawaniu Palestyńczykom wschodniej Jerozolimy. Benjamin Netanjahu poparł ofensywę w Strefie Gazy, ale skrytykował rząd za zbyt wczesne jej zakończenie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.