Facebook Google+ Twitter

Izrael: Stop "krwawym diamentom"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-02 19:54

Organizacja Human Rights Watch wezwała izraelski rząd do włączenia się w działania przeciwko handlowi taz zwanymi krwawymi diamentami z Zimbabwe. Tym mianem określa się diamenty wydobywane przez niewolniczą siłę roboczą. Skorumpowane władze i grupy przestępcze za pieniądze z ich sprzedaży kupują broń i finansują wojny.

W zeszłym roku organizacja Human Rights Watch oskarżyła prezydenta Zimbabwe i kierowaną przez niego armię o handel "krwawymi diamentami". Teraz wezwała Izrael, aby skłonił prezydenta Mugabe do przestrzegania prawa przy wydobyciu tych szlachetnych kamieni. Izrael ma taką możliwość, gdyż w styczniu objął przewodnictwo w tak zwanym Procesie z Kimberley, czyli programie certyfikowania diamentów, który ma powstrzymać nielegalny obrót nimi.

Według organizacji, "krwawe diamenty" z Zimbabwe są przemycane do sąsiednich krajów, gdzie otrzymują odpowiednie certyfikaty. Następnie trafiają na izraelski rynek. ONZ wezwała Tel Awiw do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. Izrael w zeszłym roku wyeksportował kamienie szlachetne wartości ponad 6 miliardów dolarów. Biuro kontrolujące obrót nimi zaprzecza, że były wśród nich "krwawe diamenty".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.