Facebook Google+ Twitter

Izrael upamiętnia ofiary Holocaustu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-21 12:40

W Izraelu jest obchodzony Dzień Holokaustu, w tym roku poświęcony dzieciom. O 10., w całym kraju, włączono na dwie minuty syreny alarmowe, wstrzymano także ruch na izraelskich ulicach. Młodzież i mężczyźni chodzą dzisiaj ubrani w czarne koszule i T-shirty.

Uroczystości, z udziałem premiera Benjamina Netanjahu i prezydenta Szymona Peresa, rozpoczęły się wczoraj wieczorem w Instytucie Yad Vashem. Podczas ceremonii wyczytano nazwiska kilku dzieci zabitych podczas drugiej wojny światowej. Rabin odmówił modlitwę za zmarłych, zapalono 6 pochodni, symbolizujących 6 milionów pomordowanych Żydów. 16-letni muzyk zagrał na wiolonczeli, która należała do zabitego przez nazistów 12-letniego Mordehaja Schleina.

Premier Netanjahu i prezydent Peres skrytykowali wypowiedź prezydenta Iranu Mahumda Ahmedineżada z konferencji w Genewie, poświęconej walce z rasizmem. - Główny mówca, czyli prezydent Iranu, wzywa do zniszczenia Izraela i neguje Holocaust. To wstyd - mówił prezydent Peres.

Zdaniem premiera Netanjahu smutne jest to, że w czasie, gdy Izraelczycy obchodzą Dzień Holocaustu, inni biorą udział w przedstawieniu nienawiści do Izraela, które odbywa się w samym sercu Europy.

Szacuje się, że w Izraelu żyje obecnie ponad 230 tysięcy osób, które ocalały z Holokaustu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.