Facebook Google+ Twitter

Izrael: Ustępujący premier podsumował okres swoich rządów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-15 22:25

Otwierając najprawdopodobniej ostatnie posiedzenie swojego gabinetu, szef rządu Ehud Olmert podkreślił, że Izrael poczynił bezprecedensowe, dramatyczne i bardzo bolesne ustępstwa aby osiągnąć pokój. Według Olmerta zawieszenia broni nie udało się osiągnąć z winy Palestyńczyków, którym zabrakło dobrej woli i odwagi.

Tymczasem władze Autonomii Palestyńskiej nazywają tę opinię "kompletnym kłamstwem". Według rzecznika prezydenta Mahmuda Abbasa Izrael nie proponował stworzenia palestyńskiego państwa na wszystkich okupowanych terytoriach ze stolicą w Jerozolimie.

Rząd Ehuda Olmerta ma na swoim koncie dwie wojny - z libańskim Hezbollahem trzy lata temu oraz w Strefie Gazy. Premier stwierdził, że ta pierwsza zakończyła się sukcesem, "gdyż wielu ludzi na północy żyje w spokoju". Operację w Strefie Gazy uznał natomiast za "istotny wysiłek, który jeszcze nie dobiegł końca".

W zeszłym roku specjalna komisja wojskowa ds. badania konfliktu izraelsko-libańskiego stwierdziła w raporcie, że wojna z libańskim Hezbollahem w 2006 roku była dla Izraela porażką i nie doprowadziła do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Z kolei po wojnie w Strefie Gazy obie strony konfliktu - Izrael i Hamas ogłosiły się zwycięzcami. Hamas nadal ostrzeliwuje południowe terytoria państwa żydowskiego, a Izrael bombarduje cele w Strefie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.