Facebook Google+ Twitter

Izrael używa bomb fosforowych?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-11 10:59

Palestyńskie służby medyczne twierdzą, że Izrael podczas ofensywy w Strefie Gazy używa przeciwko celom cywilnym bomb fosforowych.

Izraelska armia temu zaprzecza. Zgodnie z międzynarodowym prawem bomby z białym fosforem mogą być stosowane jedynie do oświetlenia lub zamglenia. Nie można ich wykorzystywać do ostrzeliwania obiektów cywilnych.

Co najmniej 55 Palestyńczyków zostało dzisiaj zranionych bombami fosforowymi - powiedział agencji AFP lekarz ze szpitala Nasser w Gazie. Zdaniem doktora Yusefa Abu Risha mają o tym świadczyć oparzenia na ich ciałach, które mogły powstać wyłącznie w wyniku kontaktu z takimi pociskami. Izrael temu zaprzecza. Rzecznik armii powiedział, że Izrael wykorzystuje broń zgodnie z międzynarodowym prawem.

Podobne oskarżenia pod adresem Izraela pojawiły się podczas wojny z Libanem dwa lata temu. Armia twierdziła wówczas, że pocisków z białym fosforem używa tylko do znakowania celów. Później przyznała, że ostrzeliwała nimi pozycje bojowników Hezbollahu.

Biały fosfor jest substancją silnie żrącą, powoduje oparzenia, uszkadza krew i kości. Międzynarodowe prawo zabrania używać bomb fosforowych przeciwko obiektom cywilnym, zezwala natomiast używać ich do znakowania innych celów. Czerwony Krzyż uważa, że bomby fosforowe powinny być klasyfikowane jako broń chemiczna, dlatego domaga się całkowitego zakazu ich używania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.