Facebook Google+ Twitter

Izrael wezwał USA do siłowego rozwiązania kwestii irańskiej

Premier Izraela Beniamin Netanjahu w trakcie wczorajszego spotkania z wiceprezydentem USA Joe Bidenem powiedział, że tylko wiarygodne zagrożenie militarne może powstrzymać Iran od budowy broni jądrowej.

Prezydent USA Barack Obama i premier Izraela Beniamin Netanjahu. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Barack_Obama_with_Benjamin_Netanyahu_in_the_Oval_Office_5-18-09_1.jpgWypowiedź izraelskiego premiera padła na samym początku jego pięciodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych, w trakcie której Beniamin Netanjahu uczestniczyć będzie m.in. w konferencji amerykańskich żydów.

Cytowany przez agencję informacyjną Reuters, Beniamin Netanjahu powiedział, że "jedynym sposobem na upewnienie się, że Iran się nie zatomizuje jest stworzenie wiarygodnego zagrożenia akcją militarną przeciwko niemu, jeżeli nie zaprzestanie on wyścigu po broń jądrową". Premier Izraela dodał także, że "sankcje ekonomiczne są utrudnieniem dla Iranu, ale nie ma znaku, że reżim Ajatollaha planuje wstrzymać swój program nuklearny".

 / Fot. Hmbr, commons.wikimedia.orgWiceprezydent Joe Biden, odpowiadając Beniaminowi Netanjahu oświadczył, że drzwi do dyplomacji pozostają dla Iranu otwarte, jednak ceną za przejście przez nie jest racjonalne działanie irańskich władz. "W dalszym ciągu szukamy pokojowego rozwiązanie i mamy nadzieję, że irańscy przywódcy ponownie rozważą swój destruktywny i wyniszczający kurs" - powiedział Joe Biden.

Głos w sprawie zabrał dziś także sekretarz obrony USA Robert Gates, przebywający z wizytą w Australii. "Nie zgadzam się, że tylko zagrożenie militarne może zmusić Iran do podjęcia działań, które miałyby zakończyć program budowy broni jądrowej" - oświadczył szef amerykańskiego resoru obrony, przy czym zaznaczył, że Stany Zjednoczone "gotowe są do tego, co jest konieczne". Wyraził też przekonanie, że polityczne i ekonomiczne kroki podejmowane wobec Iranu mają rzeczywisty wpływ na jego władze.

Robert Gates przypomniał też słowa prezydenta Baracka Obamy, który stwierdził kilka miesięcy temu, że "jeśli chodzi o Iran, wszystkie opcje leżą na stole", co wskazuje na fakt, że akcja zbrojna przeciwko Iranowi jest poważnie rozważana przez amerykańską administrację.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Israel_Palestine_Flag.pngPo wypowiedzi izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu pojawiły się spekulacje, że chce on jedynie odwrócić uwagę od problemu żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, których budowę wznowiono niedługo po rozpoczęciu rozmów pokojowych z Palestyną. Wznowienie ekspansji osadnictwa na spornych terenach palestyńsko-izraelskich było głównym powodem fiaska, pierwszych od blisko dwóch lat, rozmów pokojowych pomiędzy zwaśnionymi bliskowschodnimi państwami.

Zobacz także:
Polski europoseł wzywa do ataku na Iran
Palestyna i Izrael wznowią rozmowy pokojowe
Kolejna wojna w Zatoce Perskiej?
Amerykańsko-izraelska recepta na pokój: burzyć i wysiedlać

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

007
  • 007
  • 26.05.2011 17:44

Do Al Bundy - To wina Arabów,że nie znoszą Żydów w tamtym rejonie i chcą ich stamtąd wypędzić a sobie zabrać wszystko. Przede wszystkim to wina fanatyków islamu.To oni chcą tą bombę na Izrael spuścić,to pewne, bo na kogo innego,jeżeli inne kraje w rejonie są arabskie.Izrael tylko się broni przed zagładą. Polska ma zupełnie inną sytuację .Żadnych wrogów i zagrożeń nie mamy.Co też Pan wypisuje tutaj?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już było nie raz.
Czemu nie ma równowagi?
Szkoda, że nie możemy poznać irańskich argumentów?
Czemu, mimo ekonomicznej blokady udaje się cokolwiek zrobić w Iranie czy Korei? Jakim sposobem firmy niemieckie są w stanie dostarczać tam zaawansowane technologie? Być może nie wiemy jeszcze o firmach amerykańskich z udziałem izraelskiego kapitału? To dopiero byłaby uciecha?
Czy liczy się cokolwiek jeszcze prócz drapieżnej pazerności?
A jak to się ma do rozwalenia Iraku?
Brak przezorności i krzty wyobraźni.
A teraz Bush opisuje swoją walkę z alkoholowym uzależnieniem.
Bardzo ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w rękach nieodpowiedzialnych facetów?
http://www.informacjeusa.com/2010/10/22/bill-clinton-zgubil-i-znalazl-nuklearne-kody/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 08.11.2010 18:45

Broń jądrowa w rękach szajbusów ,to wojna nuklearna pewna!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomimo wszelkich wątpliwości co do słuszności posiadania przez Izrael broni atomowej, należy przyznać, że Izrael jest dużo bardziej przewidywalnym państwem niż Iran. Terrorystom bomby atomowej nie sprzeda, choć byłby w stanie użyć jej do obrony przed ew. agresorem, nawet jeśli tamten takowej broni by nie posiadał, a o słuszność takiego kroku można się już spierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Al Bundy
  • Al Bundy
  • 08.11.2010 15:18

Jednego nie kumam, Zydom wolno miec bombe a Iranowi nie?
Czyja to wina ze nikt Zydow nie znosi w tamtym rejonie? Z tego co wiem nie maja tam nawet jednego sprzymierzenca (dokladnie jak Polska w tym rejonie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

''....powiedział, że tylko wiarygodne zagrożenie militarne może powstrzymać Izrael od budowy broni jądrowej.''

Mógłby mi ktoś wyjaśnić logikę tego zdania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.