Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izrael wezwał USA do siłowego rozwiązania kwestii irańskiej

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Premier Izraela Beniamin Netanjahu w trakcie wczorajszego spotkania z wiceprezydentem USA Joe Bidenem powiedział, że tylko wiarygodne zagrożenie militarne może powstrzymać Iran od budowy broni jądrowej.

Wypowiedź izraelskiego premiera padła na samym początku jego pięciodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych, w trakcie której Beniamin Netanjahu uczestniczyć będzie m.in. w konferencji amerykańskich żydów.

Cytowany przez agencję informacyjną Reuters, Beniamin Netanjahu powiedział, że "jedynym sposobem na upewnienie się, że Iran się nie zatomizuje jest stworzenie wiarygodnego zagrożenia akcją militarną przeciwko niemu, jeżeli nie zaprzestanie on wyścigu po broń jądrową". Premier Izraela dodał także, że "sankcje ekonomiczne są utrudnieniem dla Iranu, ale nie ma znaku, że reżim Ajatollaha planuje wstrzymać swój program nuklearny".

Wiceprezydent Joe Biden, odpowiadając Beniaminowi Netanjahu oświadczył, że drzwi do dyplomacji pozostają dla Iranu otwarte, jednak ceną za przejście przez nie jest racjonalne działanie irańskich władz. "W dalszym ciągu szukamy pokojowego rozwiązanie i mamy nadzieję, że irańscy przywódcy ponownie rozważą swój destruktywny i wyniszczający kurs" - powiedział Joe Biden.

Głos w sprawie zabrał dziś także sekretarz obrony USA Robert Gates, przebywający z wizytą w Australii. "Nie zgadzam się, że tylko zagrożenie militarne może zmusić Iran do podjęcia działań, które miałyby zakończyć program budowy broni jądrowej" - oświadczył szef amerykańskiego resoru obrony, przy czym zaznaczył, że Stany Zjednoczone "gotowe są do tego, co jest konieczne". Wyraził też przekonanie, że polityczne i ekonomiczne kroki podejmowane wobec Iranu mają rzeczywisty wpływ na jego władze.

Robert Gates przypomniał też słowa prezydenta Baracka Obamy, który stwierdził kilka miesięcy temu, że "jeśli chodzi o Iran, wszystkie opcje leżą na stole", co wskazuje na fakt, że akcja zbrojna przeciwko Iranowi jest poważnie rozważana przez amerykańską administrację.

Po wypowiedzi izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu pojawiły się spekulacje, że chce on jedynie odwrócić uwagę od problemu żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, których budowę wznowiono niedługo po rozpoczęciu rozmów pokojowych z Palestyną. Wznowienie ekspansji osadnictwa na spornych terenach palestyńsko-izraelskich było głównym powodem fiaska, pierwszych od blisko dwóch lat, rozmów pokojowych pomiędzy zwaśnionymi bliskowschodnimi państwami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto