Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30129 miejsce

Izrael. Znaleziono złotą monetę sprzed 2200 lat

Izraelski Urząd Starożytności ogłosił, że podczas prowadzenia badań na obszarze starożytnego miasta odnaleziono najcięższą i najbardziej wartościową złotą monetę w historii archeologii Izraela.

Złota moneta Ptolemeuszy / Fot. http://www.antiquities.org.il/shod_eng.aspRzadkiego, cennego odkrycia dokonali archeolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Minnesota w miejscu starożytnej osady Tel Kadesh blisko granicy z Libanem.

Dr Donald T. Ariel, szef Departamentu Skarbu Izraelskiego Urzędu Starożytności stwierdził, że moneta plasuje się w pierwszej piątce najrzadszych znalezisk w historii kraju.

"Faktycznie, dla poszukiwaczy, jest to bardzo emocjonujące wydarzenie" - powiedział dr Ariel w rozmowie z CNN. "To wspaniałe numizmatyczne odkrycie. Moneta jest piękna i znakomicie zakonserwowana" - dodał.

Moneta była zamurowana w kamienną ścianę oddzielającą magazyn hellenistycznego budynku administracyjnego od pokoju obecnie identyfikowanego jako kuchnia.

Znalezisko waży uncję (prawie 28 gramów), a więc jest sześć razy większa od najcięższej znalezionej dotąd w tym rejonie.

Wybita została w mennicy aleksandryjskiej w 191 e. p.n.e. przez Ptolemeusza V, a więc jest drugą złotą monetą Ptolemeuszy znalezioną na terenie Izraela.

Najprawdopodobniej służyła do celów rytualnych i stanowiła ongiś równowartośc 100 srebrnych drachm.

Rewers przedstawia królową Arsinoe II z dynastii Polemeuszy. Znaczenie słowa "Ptolemeusz" oznacza "braterska miłośc", co może wyjaśniac relację królowej z bratem Ptolemeuszem II, który był jej drugim mężem.

Po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 15 lat za króla Tracji Lizymucha, który był jednym z generałów w armii Aleksandra Wielkiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lubię takie info. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.