Facebook Google+ Twitter

Izraelczycy będą jutro wybierali nowy parlament

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-09 10:27

Partie startujące w przedterminowych wyborach ostatni dzień przed głosowaniem wykorzystują na zdobycie poparcia niezdecydowanych wyborców. Według ostatnich sondaży największe szanse na zwycięstwo ma Likud Benjamina Netanjahu.

Benajamin Netanjahu planuje odwiedzić siedziby Likudu na południu kraju. Członkowie Kadimy będą dzwonić do niezdecydowanych wyborców. A Lider radykalnej prawicowej partii Nasz Dom Izrael - Awigdor Liebrerman odwiedzi natomiast Ścianę Płaczu.

Ostatnie sondaże pokazują, że Likud Benjamina Netanjahu może zdobyć maksymalnie 27 miejsc w 120 osobowym parlamencie. Rywalizująca z nim Kadima, na której czele stoi Tzipi Livni może liczyć na nie więcej jak 25 mandatów. Zaraz za nimi znajdują się Partia Pracy, Nasz Dom Izrael i Szas-Sefardyjska Partia Strażników Tory.

Benajmin Netanjahu, który ma duże szanse po raz drugi zostać premierem, opowiada się za rozbudową osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Nie chce też oddawać Palestyńczykom wschodniej Jerozolimy. Jego zdaniem decyzja o przeprowadzeniu ofensywy w Strefie Gazy była słuszna, ale obecny rząd zakończył ja za wcześnie. Kadima, która wygrała poprzednie wybory, straciła popularność po wojnie z libańskim Hezbollahem. Teraz chce kontynuować negocjacje z Palestynczykami na podstawie przyjętej 5 lat temu "mapy drogowej". Lider Awigdor Lieberman prowadzi z kolei kampanię przeciwko izraelskim arabom pod hasłem "nie ma obywatelstwa bez lojalności".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.