Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4748 miejsce

Izraelscy rezerwiści dochodzą do siebie na wakacjach

– Służba wojskowa dotyczy w Izraelu niemal wszystkich; bez względu na płeć czy rasę. Przekonanie obywateli o konieczności powszechnego poboru nie jest trudne – większość ma poczucie, że służąc krajowi, broni jednocześnie swojej rodziny - pisze z Izraela Zuzanna Krzemień.

Commons Wikimedia.  / Fot. Cherie A. ThurblyIzraelskie wojsko (hebr. Cahal) jest jedną z najsłynniejszych armii na świecie. Jego krótka historia obfituje w sukcesy, jak na przykład wojna sześciodniowa w 1967 roku i uwolnienie zakładników porwanego samolotu w Entebbe w Ugandzie. Zdarzały się również bolesne porażki, jak wojna Jom Kippur w 1973 roku, kiedy izraelski wywiad nie poinformował na czas o egipskiej inwazji.

Izraelska służba wojskowa trwa trzy lata. Po 21 roku życia mężczyzn czeka także coroczna służba w rezerwie (miluim), trwająca przeważnie ok. 40 dni. Przeważnie, bo tutaj zaczyna się już podział na równych i równiejszych. Jeśli ktoś zapłaci wyższy podatek, zostanie zwolniony z przykrego obowiązku. Zawsze też pozostają stare, sprawdzone metody, np. lewe zaświadczenie od lekarza. Ponadto jedna trzecia społeczeństwa nigdy nawet nie dotknęła munduru – Arabowie i ortodoksyjni Żydzi są zwolnieni ze służby. Niewątpliwie służba w Izraelu wygląda inaczej niż w innych krajach – żołnierze bynajmniej nie okazują szacunku swoim przełożonym, co nie zmienia faktu, że armia funkcjonuje bez zarzutu...

Obok pacyfistów, członków organizacji Odwaga Odmowy (żołnierze, którzy nie chcą wykonywać rozkazów na terenach okupowanych) i zwykłych „olewaczy” trzeba pamiętać o wielkiej grupie ludzi, którzy do swojej służby podchodzą z ogromną powagą. Raz Lewin, obecnie student, został w armii po upływie obowiązkowych trzech lat. W sumie spędził w wojsku sześć i pół roku, ale nie żałuje tego – Byłem mediatorem w rozmowach z Palestyńczykami – tłumaczy. – Ta praca wiele dla mnie znaczyła. Dobrowolne przedłużenie służby wojskowej nie należy do rzadkości, mimo że płacą ci za nią tyle, co nic – ok. 500 szekli (minimalna pensja w Izraelu wynosi 3000 szekli, a przeciętna 7000 szekli).

Największą specyfiką izraelskiej armii jest obowiązkowa służba kobiet, trwająca dwa lata. Państwo stara się zachować równość między płciami, stąd stosunkowa ilość kobiet – pilotów wojskowych. - Doświadczenie w wojsku odbija się za osobowości Izraelek – mówi Beata Wieczorek, studiująca na uniwersytecie w Tel Awiwie. - Są pewne siebie i mają silniejszy charakter niż przeciętna Europejka.

Płeć piękna w obowiązkowej służbie wojskowej to rozwiązanie oryginalne, ale nieuniknione. Ze względu na swoje nie najlepsze układy z sąsiadami, Izrael potrzebuje jak największej liczby żołnierzy. Koran zabrania walki z płcią przeciwną i zdarzało się już, że arabscy żołnierze robili w tył zwrot i uciekali na widok kobiet w mundurach. Niestety, wprowadzenie Izraelek do armii ma też swoje słabe strony – przypadki molestowania seksualnego nie należą do rzadkości i wiele byłych żołnierek kończy na kozetce u terapeuty.

Warto pamiętać, że rodzaj służby wojskowej ma ścisły związek z ocenami na świadectwie. Im lepiej się uczysz, tym masz większą możliwość wyboru, co chcesz robić przez następne kilka lat. I tak Chen Saadia, obecnie studentka medycyny, pracowała przy podsłuchach, a Bareket Kohen, studentka prawa i medycyny, miała swój własny program w radiu. - Praca wykonywana w wojsku to jeden z najważniejszych punktów w izraelskim CV - mówi Gila Meridor, studentka komunikacji, do niedawna aktorka w wojskowym teatrze.
- Chociaż bardzo niewiele nam za to płacą, przez dwa lata można odłożyć pieniądze na pobyt za granicą. Większość z nas decyduje się na takie wakacje, trwające od kilku miesięcy do ponad roku, żeby dojść do siebie po wojsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ za temat. Język całkiem sprawny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla polskich kobiet, to raczej egzotyczna powinność. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.