Facebook Google+ Twitter

Izraelska armia wciąż wycofuje się ze Strefy Gazy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 11:13

Izraelska armia kontynuuje stopniowe wycofywanie się ze Strefy Gazy. Wczoraj, po spotkaniu z europejskimi przywódcami w Jerozolimie premier Izraela Ehud Olmert powiedział, że wojska wyjdą najszybciej jak tylko będzie możliwe.

Izrael i Hamas ogłosiły podczas weekendu tygodniowe zawieszenie broni. Od tego czasu w Strefie panuje spokój.

Izraelska armia potwierdziła, że wojska wycofują się z okolic miasta Gaza i zmierzają do granicy Strefy. Premier Ehud Olmert zapewniał europejskich przywódców, że armia całkowicie opuści palestyńskie terytorium po osiągnięciu stabilnego rozejmu.

Prezydent Francji, kanclerz Niemiec, premierzy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Czech rozmawiali o rozejmie i pomocy dla Strefy najpierw w Egipcie z prezydentem Hosni Mubarakiem i sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Następnie udali się na spotkanie z izraelskimi władzami. Zaoferowali państwu żydowskiemu pomoc w zablokowaniu przemytu broni do Strefy. Polegałaby ona na wsparciu technicznym i rozmieszczeniu wojsk na granicy Egiptu i Strefy Gazy.

Brytyjski premier wezwał Izrael do otwarcia granic i wpuszczenia pomocy humanitarnej. Francuski prezydent zaapelował do Tel Avivu, aby wznowił rozmowy pokojowe po wycofaniu wojsk z palestyńskiego terytorium. Wyraził też nadzieję na zwołanie międzynarodowej konferencji, która w tym roku pozwoli osiągnąć pokój.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.