Facebook Google+ Twitter

Izraelski premier Benjamin Netaniahu odwiedził Waszyngton

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-17 14:20

Izraelski premier Benjamin Netaniahu przybył do Waszyngtonu, gdzie jutro spotka się z prezydentem Barackiem Obamą. Nieoficjalnie wiadomo, że Netaniahu zaproponuje utworzenie wspólnych izraelsko-amerykańskich komisji, które opracowałyby na nowo formułę układów z Palestyńczykami.

Do Jerozolimy dotarły sygnały, że Biały Dom nie chce zaostrzać sporów z Izraelem, choć w kilku sprawach stanowiska obu stron różnią się diametralnie. Izrael uważa, że najpierw trzeba zmusić Iran do przerwania zbrojeń jądrowych, a potem dopiero przystąpić do rokowań z Palestyńczykami. Amerykanie wolą, żeby kolejność działań była odwrotna i obawiają się, że Netaniahu chce wykorzystać kwestię Iranu, aby odroczyć ewentualne porozumienie z Palestyńczykami.


Izraelczycy oceniają, że Waszyngton w gruncie rzeczy rozumie doskonale, iż znaczący postęp w kwestii palestyńskiej nie jest możliwy, dopóki sprzeciwia się temu rządzący Strefą Gazy Hamas. Dlatego - według ocen izraelskich - Amerykanie naciskać będą jedynie, aby Netaniahu uznał formułę „dwóch państw dla dwóch narodów”- określającą końcowy cel procesu pokojowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.