Facebook Google+ Twitter

Izraelsko - palestyńskie negocjacje pokojowe zostaną wznowione

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-08 19:59

Izraelsko - palestyńskie negocjacje pokojowe zostaną wznowione prawdopodobnie 20 lutego. Według palestyńskich władz, rozmowy muszą dotyczyć przede wszystkim kwestii granic.

Przez rok Izrael i Autonomia Palestyńska nie mogły zasiąść do stołu negocjacyjnego. Palestyńczycy żądali całkowitego wstrzymania osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu. Tel Awiw się na to nie godził.

Palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki jest przekonany, że najpierw należy rozwiązać kwestię granic, potem problemy bezpieczeństwa i dostępu do wody oraz sprawę podziału Jerozolimy. Według palestyńskich władz, omówienie tych kwestii powinno zająć nie więcej niż 4 miesiące.

Amerykański wysłannik na Bliski Wschód przez prawie rok składał coraz to nowe propozycje wznowienia rozmów pokojowych. Autonomia Palestyńska nie godziła się na nie. Żądała bowiem całkowitego zamrożenia osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu, na co z kolei nie godził się Izrael.

Prezydent Mahmud Abbas po ostatniej wizycie Georga Mitchella zdania w sprawie osadnictwa nie zmienił, ale przystał na wznowienie negocjacji za pośrednictwem mediatora. Według palestyńskich źródeł, rozmowy w których pośredniczyć będą Stany Zjednoczone, mają się rozpocząć za dwa tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.