Facebook Google+ Twitter

Izrale używa broni, której zakazuje prawo?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-12 20:18

Izraelska armia zapewnia, że podczas ofensywy w Strefie Gazy wykorzystuje broń w granicach międzynarodowego prawa, chociaż według palestyńskich służb medycznych, armia używa wobec cywilów bomb fosforowych. Międzynarodowe prawo zabrania korzystania z tego typu broni przeciwko obiektom cywilnym, zezwala natomiast znakować nimi inne cele.

Czerwony Krzyż uważa, że bomby fosforowe powinny być klasyfikowane jako broń chemiczna, dlatego domaga się całkowitego zakazu ich używania.

Rzecznik izraelskiej armii nie chciał potwierdzić, ani zaprzeczyć, że Izrael podczas ofensywy w Strefie Gazy używa bomb fosforowych. Upierał się przy tym, że broń jest wykorzystywana zgodnie z prawem. - Używamy tej samej broni, co kraje zachodnie - podkreślił rzecznik.

Armia przedstawiła swoje stanowisko po tym, jak lekarz ze szpitala Nasser w Gazie, doktor Yusef Abu Rish stwierdził, że 55 Palestyńczyków zostało zranionych bombami fosforowymi, o czym miały świadczyć poparzenia na ich ciałach. Biały fosfor jest substancją silnie żrącą, powoduje oparzenia, uszkadza krew i kości.

Izrael nie po raz pierwszy jest oskarżany o niezgodne z prawem stosowanie bomb fosforowych. Podczas wojny z Libanem dwa lata temu Tel Awiw twierdził, że tą broń wykorzystuje tylko do znakowania celów, na co międzynarodowe prawo zezwala. Dopiero później przyznał, że wykorzystywał biały fosfor do ostrzeliwania pozycji bojowników Hezbollahu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.