Facebook Google+ Twitter

Ja jestem OK. Czy ty jesteś OK?

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Książka "Ja jestem OK - ty jesteś OK" Thomasa A. Harrisa to poradnik, z którego możemy się dowiedzieć jak działa i do czego przydaje się analiza transakcyjna Erica Berne'a.

 / Fot. RebisCelem książki, jak twierdzi autor, jest opisanie narzędzia, jakim jest analiza transakcyjna oraz wykazanie, że każdy może z niej korzystać. Publikacja jest również próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie nie są szczęśliwi choć posiadają wiedzę, co robić żeby pozytywnie żyć.

Na czym polega analiza transakcyjna? "Ja podejmuję jakieś działanie w twoim kierunku, a ty w odpowiedzi czynisz to samo wobec mnie" - w prostych słowach tłumaczy Harris. Twórca teorii - Eric Berne - wyodrębnił w naszym "Ja" trzy stany zachowania i odczuwania, określił je terminami: "Dorosły", "Dziecko" i "Rodzic".

"Rodzic" to zapis wczesnych (od urodzenia do piątego roku życia), przyjętych bądź narzuconych, doświadczeń każdego z nas. To wszystkie proste zasady życiowe zapisane w naszym mózgu. Odnosimy się do nich przez całe życie. "Dziecko" to wszystko to co widzimy, słyszymy, czujemy i rozumiemy. Oba stany występują równocześnie.

Z zapisu "Rodzic" i "Dziecko" powstaje "Dorosły". Stan "Dorosły" zdefiniowany jest w książce jako "zdolność dziecka do samodzielnego wykrywania różnic pomiędzy "wyuczoną koncepcją" życia, zawartą w jego "Rodzicu", a "odczuwalną koncepcją" życia jako "Dziecka".

Thomas A. Harris podkreśla jak ważne są nasze pierwsze doświadczenia, wydarzenia, które miały miejsce w dzieciństwie i jaki mają one wpływ na nasze życie. W tym czasie kształtuje się nasze nastawienie. Jego zmiana w przyszłości jest możliwa, ale wymaga pracy.

Każdy z nas przypisuje sobie jakąś wartość. Zazwyczaj "Ja" nie jestem "OK", to we mnie są jakieś niedoskonałości. Jeśli właśnie tak myślisz - to książka dla Ciebie.

"Ja jestem OK - ty jesteś OK" to wznowienie książki z 1979 r. pt. "W zgodzie z sobą i z tobą. Praktyczny przewodnik po analizie transakcyjnej". Harris w "Ja jestem OK..." prezentuje teorię wzbogaconą o ciekawe przykłady z własnej praktyki lekarskiej. Informacje uzupełnione są o wnioski. Ułatwia to zrozumienie i dodaje dynamiki książce.

Ta publikacja to świetny poradnik dla młodych rodziców - zaskakujące jest to, jak wiele naszych zachowań jest wynikiem doświadczeń z dzieciństwa i jak wiele się uczymy w początkowym okresie życia. To również świetna pozycja dla przyszłych socjologów, psychologów, pedagogów, terapeutów... Zrozumiale wytłumaczone pojęcia, barwne i liczne przykłady. Język książki, pomimo że naukowy, jest zrozumiały i przystępny. Polecam każdemu kto interesuje się psychiką człowieka.

"Ja Jestem Ok Ty Jesteś Ok"
Thomas A. Harris
Liczba stron: 376
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 26 listopada 2009

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pani Małgosiu, polecam książke, naprawdę dobra jest :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł:)
Pozdrawiam:)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twój artykuł rozbudził moje zainteresowania. Myślę, że uda mi się dotrzeć do tej książki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.