Facebook Google+ Twitter

„Ja nie odchodzę, kiedy trzeba”

Urodziła się 9 października 1936 roku, czyli na trzy lata przed wojną. Wojną, której nie znała, choć ta jej dotknęła. Wychowywana była bowiem w domu-klatce, osłoniętym od rzeczywistości. Mimo to była doskonałym obserwatorem życia codziennego. Zmarła w 1997, pokonana przez chorobę – nowotwór.

Agnieszka Osiecka / Fot. AKPAAgnieszka Osiecka, bo o niej mowa, była jedyną córką Marii i Wiktora Osieckich. Matka pracowała po wojnie jako bibliotekarka, ojciec był w owym czasie znanym pianistą. I to właśnie ojciec był jej największym autorytetem. To on planował życie małej wówczas Agnieszki – zapisał ją na lekcje języków, zatrudnił opiekunkę i nie pozwalał czytać prasy codziennej, w której mogłaby znaleźć informacje niewłaściwe dla dziecka.

Matka, jak pisze Agnieszka w „Rozmowach w tańcu”, była hipochondryczką i nie wyobrażała sobie życia bez córki. Może właśnie dlatego dopasowała się do stworzonego przez męża świata idealnego i nawet zimą starała się o świeże letnie owoce. Robiła na przekór ludziom dookoła, pokazując, że możliwe jest normalne życie – sięganie po nieosiągalne: jak choćby tropikalne owoce – cóż z tego, że droższe.

STS – Satyra, Teatr, Sukces

Cicha i skryta (podkochująca się w sąsiadach z naprzeciwka) Agnieszka Osiecka wypłynęła na powierzchnię podczas podjętych (i ukończonych!) przez nią studiów na Wydziale Dziennikarstwa
na Uniwersytecie Warszawskim. Mało kto wie, że Agnieszka pozostałaby zwykłym oświetleniowcem w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), gdzie stawiała pierwsze kroki, gdyby nie nagłe zastępstwo za chorą tekściarkę.

Początkowo piosenki Osieckiej były tylko przerywnikami w całym programie, z czasem stały się jego osią. To właśnie dla STS-u powstały pierwsze wielkie przeboje Agnieszki: „Okularnicy”, „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Sztuczny miód”, „Miasteczko cud”. Jej piosenki były komentarzami do rzeczywistości, obecnej sytuacji społecznej i politycznej. Idealnie współgrały z nastrojami widowni. Agnieszka pisała prosto, treściwie i zrozumiale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

aha i +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł. Oby tak dalej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marr, strasznie dziękuję za tak pochlebny komentarz. Zupełnie się nie spodziewałem. Przepraszam, że dopiero teraz, ale jakoś nie zaglądałem tutaj wcześniej :). A podziękować za takie słowa wypada - ba! nawet należy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.10.2008 12:26

Najlepszy tekst z działu kultury w ostatnich kilku tygodniach! Perfekcyjnie napisany i dopracowany. Gratuluję Autorowi wiedzy i warsztatu! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam Agnieszkę Osiecką i Jej teksty, ale nie przepadam za tak długimi artykułami (zwłaszcza w Internecie). To miłe, że pamiętałeś o rocznicy urodzin Poetessy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.