Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27102 miejsce

Ja pytam, Ty odpowiadasz - czyli dlaczego niebo jest niebieskie?

  • Dorota J
  • Data dodania: 2009-07-05 11:44

Mick O' Hare autor książki "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy i 114 innych pytań'", stworzył zestaw z pozoru prostych pytań, bo dpowiedzi na nie są już mniej oczywiste.

Okładka książki. / Fot. Wydawnictwo InsignisTa książka to letnia (i nie tylko) alternatywa na zalewającą nas falę mrocznych opowieści, na których czele niezmiennie panuje "królowa wampirów" - Stephenie Meyer autorka powieści: "Przed świtem", "Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie". Popularność cyklu o wampirach napędzają rozmarzone i znudzone prozaicznym życiem nastolatki, które czekają na swojego księcia z bajki i na jego pocałunek, choć zapewne nie pogardziłyby miłością wampira...
Niestety im więcej niezobowiązujących intelektualnie książek, tym więcej krwi nam przy tym ubędzie...

Książka angielskiego pisarza nie mówi wcale o pingwinach stąpających po "lodowej ziemi", co może sugerować tytuł, ich zwyczajach, nie opisuje środowiska życia. Pytanie zawarte w tytule to jedno ze 115 kwestii postawionych specjalistom i pasjonatom przez m.in. czytelników "NewScientist". Odpowiedzieli w prosty, a czasem naukowy i wreszcie humorystyczny sposób. Wyjaśnili to, co często wydaje się być oczywiste, ale takie nie jest, choć rozstrzygane są zagadnienia z życia wzięte. Znajdziemy tu też pytania, które wielokrotnie pojawiają się w naszej głowie, ale wstydzimy się je postawić na forum. Bo kto z nas nie zastanawiał się nigdy, dlaczego jajko jest... jajowate? Z czego to wynika?

"Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy" to książka stworzona w takim samym stylu, jak "Dlaczego woda jest mokra, czyli odpowiedzi na głupie pytania" polskiego autora Jana Rurańskiego, który stawia podobne pytania (np. dlaczego klej klei?), u O'Hare - dlaczego Super Glue nie lepi się do własnej tubki? i stara się dać wyczerpujące odpowiedzi. To obowiązkowa lektura dla ludzi ciekawskich i szukających nawet w wakacje sposobności do wzbogacania wiedzy. Szereg pytań banalnych (dlaczego niebo jest niebieskie?), a czasem niekonwencjonalnych (po co nam linie papilarne?) i odpowiedzi na nie, prowadzą do zaspokojenia ciekawości czytelnika, ale zarazem rodzą nowe kwestie godne rozstrzygnięcia. Książka o jakże intrygującym tytule jest rozrywką idealną na lato w czasie podróży autobusem czy samolotem, a dla osób wyjeżdżających na wakacje z małymi dziećmi może okazać się sposobem lub "obroną" przed eksplozją pytań ze strony milusińskich.

Książka odniosła spektakularny sukces stając się światowym bestsellerem z zapowiedzią kontynuacji pod tytułem "Czy niedźwiedzie polarne czują się samotnie?". Kolejne pytanie skłania do konstruowania odpowiedzi. Tak więc, owszem niedźwiedzie czują się samotnie, a dlaczego? Bo pingwiny, którym nie zamarzają stopy żyją po przeciwnej stronie bieguna...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dorotko--piekna recenzja--zaliczam Ci!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi to nawet chce się przeczytać 2 część serii:), ale niestety trzeba jeszcze trochę poczekać na wydanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

chce się przeczytać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za opinię. Książeczka naprawdę warta przeczytania i podarowania bliskiej osobie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg mnie super recenzja, a książka musi być ciekawa zapewne. Bardzo lubie tego typu książeczki, hm...już niebawem nadarzy sie okazja, moze ktos mi ja podaruje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.