Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2526 miejsce

„Ja szagaju po Moskwie” – czyli „Chodząc po Moskwie"

Namawiam do obejrzenia, efekt nucenia… murowany. Ten film jest ponadczasowy, jest jak czarna płyta gramofonowa z nieco zapomnianymi, kiedyś ukochanymi utworami, do których zdarza się nam wracać – jeśli ktoś ma jeszcze gramofon.

Ale film! Obejrzałam go z przyjemnością, ale zaraz pomyślałam czy nasi młodzi kinomani dziś chcieliby obejrzeć ten obraz, gdyby znalazł się w programie jakiegoś kina? Zawahałam się: tak czy nie? Za „nie” pewnie przemawiałby fakt, że film jest czarno-biały, może nie ten rocznik,
jest prosty, brak w nim wielkiej intrygi, krwi, przemocy. Za „tak” przemawia cała reszta – czyli… bardzo dużo. Namawiam do obejrzenia, efekt nucenia po seansie murowany.

Ten film jest ponadczasowy, klasyka, a ta podobno, nigdy się nie starzeje. Mówią: dobre wino im starsze tym lepsze, a ja mówię, że ten film jest, jak czarna płyta gramofonowa z nieco zapomnianymi, kiedyś ukochanymi utworami, do których zdarza się nam wracać – jeśli ktoś ma jeszcze gramofon.

Tak jak my lubimy nasze kultowe filmy i ciągle wracamy do „nieśmiertelnych”, tytułów, jak: „Sami swoi”, albo „Czterej pancerni i pies”, czy „Rejs” – tak kolejne pokolenia Rosjan kochają
"Ja szagaju po Moskwie”. No właśnie tytuły mogą być różne: „Ja szagaju po Moskwie”, albo „I Step Through Moscow”, lub „Walking the Streets of Moscow” – ale reżyseria tylko Georgij Danelij. Obraz powstał w 1964 roku i nieomal od razu uzyskał nominację do nagród na festiwale w Wenecji i w Cannes. Scenariusz napisał Gennadij Szpalikow. Świetną i potem słynną muzykę stworzył Andrej Pietrow, a wspaniałe zdjęcia tamtej Moskwy możemy obejrzeć dzięki Wadimowi Jusofowi.

Film zaczyna się scenką na moskiewskim lotnisku. Młoda dziewczyna w takt muzyki leciutko podryguje, jest zadowolona, wesoła, a chłopak - Wołodia patrzy z uśmiechem i pyta czy na kogoś czeka. Okazuje się, że na męża, chłopak jej zazdrości, ale ona mówi, że jak będzie miał żonę to też na niego będzie czekać. On nieco wątpi w takie szczęście i stwierdza, że tak nie bywa, ale ona zdecydowanie zaprzecza i mówi, że jest tego najlepszym przykładem. Dziewczyna zostaje na lotnisku, a nasz bohater idzie „w miasto”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

luty@autograf.pl
  • luty@autograf.pl
  • 31.05.2011 01:20

A może ktoś mi wysłać na maila tekst tej piosenki,albo jakiegoś linka do posłuchania?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia Lizurej
  • Basia Lizurej
  • 09.05.2011 21:30

Dzięki za śliczne przypomnienie uroczego filmu. To są lata mojej młodości. Jaka ta Moskwa jest teraz inna - ja też !!! 5* za pomysł i recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicja gdzie ja miałem oczy że tego perełkowego artykułu nie przeczytałem. Podobnie jak p.Kazimierz lubię kino rosyjskie.Melodie pamiętam do dziś. Ich komedie też były świetne np Iwan Wasiliewicz zmienia zawód. Pozdrawiam i dziękuję za miłą recenzję

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.09.2010 20:53

Nie wiem co magicznego znajduje się w tej piosence, ale dosłownie sama ciśnie się na usta, a jeszcze jak humorek dopisuje, to i zanucić jest miło:) Pomimo wszędobylskiej nagonki anty Moskiewskiej, starsze pokolenia znają słowa tej piosenki i na nie jednej imprezie można usłyszeć tę melodię:) Za recenzję 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwiedzanie Moskwy w "towarzystwie" znanej, lubianej melodii i mnie podobałoby się.:) Lubię nie tylko rosyjskie kino, ale też tamtejszą kulturę.
Teraz i ja nucę tę melodię :)) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też często nucę "A ja idu, szagaju po Moskwie...". Dla recenzentki 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.09.2010 13:42

Wszystkie gwiazdki za tak cudną recenzję:) Dobrze pamiętam film ale i teraz chętnie bym znowu poszagała po Moskwie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.09.2010 10:29

Lubię kino radzieckie, a ten film szczególnie. Do dziś pamiętam rosyjskie słowa tej piosenki. Chętnie obejrzę ten film raz jeszcze.
Dla Alicji: 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.