Facebook Google+ Twitter

"Ja też mogę" - Aktywne kobiety na wsi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-11 08:15

Od lipca do grudnia 2009 roku na terenie gminy Niepołomice jest realizowany projekt „Aktywni na rynku pracy - Ja też mogę”.

Grafika projektu / Fot. Elskelund.plPomysłodawcą i koordynatorem projektu jest stowarzyszenie Europejska Wspólnota Rozwoju Przedsiębiorczości, działające z pomocą Gminnego Centrum Informacji w Niepołomicach. Partnerami wspierającymi jego działania są Rady Sołeckie Słomirogu, Suchoraby i Zagórza oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach. Na realizację projektu pozyskano dotację ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Cele i założenia projektu skupiają się na kilku aspektach, w zdiagnozowaniu i ustaleniu których pomogły obserwacje i wnioski pracowników gminnego oddziału Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawicieli wspomnianych sołectw.

Pierwszy i podstawowy cel projektu to dotarcie do kobiet - bo to one zostaną zaproszone do jego realizacji. Jak wskazują najnowsze analizy i badania aktywności zawodowej, to kobiety, zwłaszcza zamieszkujące tereny wiejskie, mają największe kłopoty z odnalezieniem się na współczesnym rynku pracy. Jest to uwarunkowane nie tyle posiadanymi kwalifikacjami, które niejednokrotnie są wysokie lub wystarczające, ale głównie rolą społeczną jaką pełnią. Bardzo często zdarza się, że
pracodawcy zwracają uwagę na mniejsze doświadczenie zawodowe kobiet, spowodowane głównie przerwami w zatrudnieniu w postaci urlopów macierzyńskich. Im kobieta dłużej przebywa
poza rynkiem pracy, tym bardziej jej kwalifikacje stają się nieaktualne i tym trudniej jej później znaleźć zatrudnienie.

Stąd pomysł aby uczestniczki projektu brały udział w przygotowanych nieodpłatnych zajęciach i spotkaniach z doradcą zawodowym i informatykiem. Pozwoli to na: zwiększenie ich umiejętności interpersonalnych, co ułatwi nawiązywanie kontaktu z innymi, nabycie lub zwiększenie umiejętności korzystania z komputera i Internetu, zdobycie odpowiednich umiejętności aby aktywnie poruszać się na rynku pracy, dobrze się zaprezentować i przygotować odpowiednie dokumenty, mobilizacje do szukania nowych lub podnoszenia już posiadanych kwalifikacji.

W projekcie przewidziano także działania promujące i przybliżające szerszej społeczności gminy zasady funkcjonowania lokalnego rynku pracy a także działania informacyjne na temat oferty zawodowej i edukacyjnej dla dorosłych. Gdzie szukać pracy i informacji na ten temat, jak podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, jakie zawody są najbardziej poszukiwane obecnie a jakie będą w przyszłości - tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć w ramach projektu „Aktywni na rynku pracy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.