Facebook Google+ Twitter

Jabłka tanie jak nigdy

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-08-23 08:59

Pod koniec miesiąca nastąpi wysyp jabłek - ceny na łódzkich targowiskach spadną o połowę, czyli do złotówki za kilogram. Na razie w sklepach nowa, wczesna odmiana celesta kosztuje nawet 3,50 zł za kilogram (na łódzkim Górniaku 2 zł)! Według ekspertów, zbiory będą dwa razy wyższe niż przed rokiem.

 / Fot. Express IlustrowanyJuż teraz dziesiątki kilogramów jabłek gniją w wózkach na odpady w ogrodach działkowych przy ul. Przędzalnianej. Ruszył skup w podłódzkich miejscowościach. Jednak stawka 10-15 groszy za kilogram owoców dla przetwórstwa zniechęca sadowników do odstawiania spadów. Nadeszła klęska urodzaju.

Jan Bednarek, który na Górniaku sprzedaje jabłka z 3-hektarowego sadu w Głownie przyznaje, że za bezcen nie będzie już odstawiał spadów do skupu. - Nie było przymrozków, więc jabłek jest bez liku - mówi. - Klienci interesują się szczególnie antonówkami, czyli tradycyjnymi odmianami.

W granicach Łodzi nie ma dużych sadów. Najwięcej jabłek pochodzi ze 103 rodzinnych ogrodów działkowych.

- W ubiegłym roku jabłka nie obrodziły, a w tym jest zatrzęsienie złotej i szarej renety - mówi Ryszard Kłos uprawiający działkę przy ul. Milionowej. - Okazuje się, że długa susza, a potem kilka dni deszczu znakomicie wpłynęły na urodzaj.

Dr Andrzej Holewiński z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach potwierdza, że zbiory będą bardzo duże.

- W tym roku zbiory jabłek w Polsce prognozujemy na 2,5 mln ton, czyli będą dwa razy większe niż w ubiegłym roku. Wczesne odmiany sierpniowe kosztują tyle samo co przed rokiem, bo tych jabłek jest najmniej uprawianych. Na przełomie sierpnia i września nastąpi jednak wysyp - ceny jabłek deserowych spadną do złotówki.

- Owoce już gniją na gałęziach, ale zdrowych jest i tak aż za dużo na potrzeby rodziny i przyjaciółek - zapewnia działkowiczka Czesława Kucharska. (wku)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tanie jabłka są dobre, bo są dobre i tanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj marzy mi się szarlotka z przepysznych jabłuszek ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ciekawe jak będzie na najdroższym bazarku świata na Kabatach;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.