Facebook Google+ Twitter

Jacek Gadzinowski: Dziennikarstwo obywatelskie powinno być pasją!

- Dziennikarstwo obywatelskie to ogromna szansa praktycznie dla każdego, jeśli ma tylko coś konkretnego do przekazania - mówi Jacek Gadzinowski w wywiadzie dla Wiadomości24.pl. - W dobie internetu, zdecentralizowania mediów i dostępnych prostych narzędzi, można to zrobić w ciągu minut, jeśli nie sekund. I to jest powrót do korzeni dziennikarstwa, bez zamykania się w „szklanych wieżach”, jak to czynią obecnie tzw. stare media.

 / Fot. Jacek Gadzinowski / Fot. Ryszard UrychKatarzyna Olczak: Co Pan sądzi o dziennikarstwie obywatelskim?
Jacek Gadzinowski: To ogromna szansa praktycznie dla każdego, jeśli ma tylko coś konkretnego do przekazania - by przekazał to szerszej opinii publicznej. W dobie internetu, zdecentralizowania mediów i dostępnych prostych narzędzi, można to zrobić w ciągu minut, jeśli nie sekund. I to jest powrót do korzeni dziennikarstwa, bez zamykania się w „szklanych wieżach”, jak to czynią obecnie tzw. stare media.

To także swoiste narzędzie kontrolne, do dziennikarstwa zawodowego. By mniej bullshitu trafiało w eter, bez kontroli.

Piotr Najsztub: Dziennikarz obywatelski powinien być pieniaczem

Czy uważa Pan, że dziennikarze obywatelscy mogą zastąpić dziennikarzy zawodowych? Czy stanowią dla nich zagrożenie?
Jedna i druga grupa dziennikarzy nie stanowi dla siebie zagrożenia. Co więcej, znakomicie się uzupełniają i często pełnią podwójną rolę – jeśli można tak powiedzieć. Stare i nowe media powinny żyć ze sobą w symbiozie, wykorzystując, co najlepsze po obu stronach. Nie sadzę, by dziennikarze obywatelscy zastąpili zawodowych, z tej przyczyny, iż zawsze będzie czytany tygodnik opinii czy oglądane wiadomości w TV. Zmieni się być może nośnik i formuła, ale tradycyjne formy dziennikarstwa przetrwają.

Kontakt24 stacji TVN, Twoje Info TVP Info, Gorąca linia RMF24... Kolejne stacje otwierają platformy dla dziennikarzy obywatelskich, licząc na łatwe pozyskiwanie darmowej treści. Wydaje się, że jest to kolejny trend w dziennikarstwie. Jak Pan sądzi?
Jest to trend pozyskiwania tzw. contentu, wiadomości z pierwszej ręki. Odbiorcy treści często chcą dowiedzieć się szybko, co dzieje się u nich za rogiem, lokalnie czy też daleko za linią frontu, gdzie nie zawsze dotrze dziennikarz zawodowy. Dziennikarz obywatelski może doskonale tę rolę wypełnić, wzbogacić informacje filmami video czy zdjęciami, w ciągu minut. Platformy wspomniane też przywracają wiarygodność tym mediom, które przez część odbiorców są odczytywane za powolne i ospałe. Podejście i nastawianie się na tanie pozyskiwanie treści, jest krótkowzrocznością. Na tym nie zbuduje się ramówki…

To, co napiszemy, może być użyte przeciw nam - Kataryna dla W24

Jeśli dziennikarstwo obywatelskie się rozrasta, to czy media powinny coś oferować za pracę non profit? Czy obietnica wyemitowania bądź opublikowania materiału jest wystarczająca? Jeśli media wykorzystują darmowy kontent i mają z tego zyski, to może powinny organizować różnego rodzaju kursy bądź szkolenia dla dziennikarzy obywatelskich?
Stoję na stanowisku, że każda praca wymaga wynagrodzenia. Dla niektórych dziennikarzy obywatelskich takim wynagrodzeniem będzie społeczne uznanie, dla innych wynagrodzenie finansowe. W obu przypadkach konieczne jest podawanie źródła informacji, a z tym czasem jest na bakier w mediach tradycyjnych. Niejednokrotnie obserwujemy zjawisko przywłaszczania newsów, artykułów i podpisywanie ich jako „internet” czy „internauci”. To wysoce naganna praktyka i jako taka powinna być piętnowana. Czy i jak wynagradzać, powinno to już zależeć od bezpośrednich relacji stare i nowe media.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 08.04.2011 14:59

Niezupełnie zgadzam się się ze stwierdzeniem,że wystarczy pasja i coś konkretnego do przekazania opinii publicznej aby móc być dziennikarzem obywatelskim. Potrzebne jest przede wszystkim człowieczeństwo,wrażliwość na drugiego człowieka,szczególnie pokrzywdzonego, skonstruowany system wartości i dojrzałość jako osoby w społeczeństwie .Potrzebny jest także dobrze opanowany język polski i sposób wyrażania się trafiający do czytelników. Dlatego jestem zdania,że osoby ,które tych walorów nie posiadają nie mogą pisać dobrych artykułów i nazywać się dziennikarzami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

od tytułu zacznę i zakończenia
Po 1. DO to hobby a hobby bez pasji przestaje być hobby.
Nie można robić czegoś dla przyjemności i za darmo bez pasji. po prostu to nie możliwe.
Ideałem jest zamienić hobby z pasją na zawód. Wówczas jest pełna satysfakcja. Rzadkość to ogromna, ale sukces gwarantowany jeśli dodamy szczyptę talentu i pracowitości.
po 2.
rada dla DO "By mniej bullshitu trafiało w eter, bez kontroli."
Niestety- tej roli DO nie spełnia, gdyż samo DO ładuje całe mnóstwo bullshitu albo bez kontroli albo z bardzo kiepską kontrolą. Dlaczego ? bo zachłysnęło się wolnością. Wolność myśli (tematu) zawartej w tekście, owszem być powinna, natomiast jakość tekstu jest zaniedbana przez DO i pozostawia wiele do życzenia.
po 3 ,
"By po prostu robili swoje, nie obawiając się tego, co mówi na ich temat otoczenie, krytycznie i często w sposób anonimowy."
Co tzn. robili swoje?
Czyli źle czy dobrze, bullschit czy miernoty, wsio ryba, byle się kreciło. Bez krytcznie i bez poprawiania warsztatu, Bo jak ulepszać DO- skoro ma bez względu na krytykę robić swoje? dlalej brnąć w bulschitcie własnym?
Konstruktywna krytyka jest najlepszym profesorem.

Z całym szacunkiem. ale to zdanie sprzeczne jest z myślami przekazanymi w cześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Do my naród
 • Do my naród
 • 03.04.2011 16:14

pan z pisu, ze takie farmazony wypisuje.
co złego w tym ze sa dziennikarze z pasja???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennikarstwo obywatelskie powinno być pasją? Ależ takie dziennikarstwo jest pasją. Kto w gospodarce wolnorynkowej opartej na pieniądzu pracuje za darmo i dla przyjemności. Tylko pasjonaci i hobbiści i nikt inny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antyNaród
 • antyNaród
 • 03.04.2011 12:20

Narodzie,
jesteście zbiorowiskiem głęboko wierzących indywiduów charakteryzujących cię wiarą w cuda
albo boskie, albo tuskowe.
lubicie kadzić i być okadzani
lubicie pluć i kopać, nie lubicie być opluwani i kopani
lubicie kraść nie lubicie być okradani

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 03.04.2011 12:04

widać wyraźnie, że PRAWDA wyrażona o 9:57 i o 10:00 nie spodobała się niektórym.
zadziałali alergicznie.
przynajmniej tym razem szczerze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 03.04.2011 10:00

poniżej jana z wielkopolski
ZACHWYTU KLAKIERÓW SZUM.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 03.04.2011 09:57

dawać rady - każdy potrafi.
niech te rady potwierdzi postępowaniem.

tak się składa, że wielu (bardzo wielu) wie jak powinni postępować inni.
niewielu wie jak postąpić samemu w trudnej sytuacji.
to taki POLSKI PARADOKS.
tu na forum też to jest widoczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
 • jan z wielkopolski
 • 03.04.2011 09:51

"Rzeczowo, spokojnie i mądrze!"?
Rzeczowo, spokojnie i mądrze będzie dopiero teraz.
GDY CZYTAM WYPOWIEDZI MĄDRALI, TO ZAWSZE PRZYPOMINAM SOBIE POWIEDZENIE:
pamiętajcie dzieci, połowy są zawsze równe.
ale po przeczytaniu wyborczej, dziennika, posłuchaniu tvn-u i takich tam okazuje się , że większa połowa dziennikarzy tego nie rozumie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczowo, spokojnie i mądrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.