Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14130 miejsce

Jacek Janiszewski o Forum Gospodarczym 2012

Współautorzy: Marta Wróbel

"Kierunek na wschód moim zdaniem jest dla Polski i misją, i szansą" - mówi Jacek Janiszewski ze Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizator Forum Gospodarczego, które już w marcu odbędzie się w Toruniu.

Jacek Janiszewski / Fot. Stowarzyszenie Integracja i WspołpracaMarta i Magda Wróbel: W ubiegłym roku tuż przed Forum Gospodarczym, mówił Pan, że spotkania organizowane są dla zbliżenia celów politycznych, gospodarczych i społecznych, reprezentowanych przez różne opcje polityczne w Polsce. Czy takie zbliżenia się udają?
Jacek Janiszewski: Tak, myśl o namawianiu polityków różnych opcji do rozmów jest niezmienna od lat i stanowi jeden z naszych podstawowych celów działalności. Ideą naszych spotkań podczas forum jest zbliżenie celów politycznych, gospodarczych i społecznych reprezentowanych przez różne opcje polityczne w Polsce. Priorytetem spotkań jest wzajemna współpraca i integracja pomiędzy politykami, firmami i samorządami, a także współkształtowanie polityki międzynarodowej regionu i kraju na arenie międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa wschodniego.

Właśnie, partnerstwo wschodnie to ważny element debat na Forach Gospodarczych. Czy w perspektywie kryzysu w Unii Europejskiej kierunek gospodarczy na wschód jest dobrą alternatywą?
Kierunek na wschód moim zdaniem jest dla Polski i misją i szansą. Misja dlatego, ze na nas Polakach rozumiejących Wschód najlepiej z krajów Unii, ciąży odpowiedzialność za całą Unię. Szansą dlatego, że tam dziś mamy do czynienia z rodzącymi się wielkimi możliwościami kapitałowymi produkcyjnymi i surowcowym.

Jakie korzyści Polska może mieć z tego partnerstwa?
W przypadku torowanie współpracy ze wschodem Polska może być i pewnie będzie największym beneficjentem. Więc i korzyści będą duże, zarówno te ekonomiczne, kulturowe jak i społeczne.

A co my możemy, jako kraj czy też region, no i w końcu, jako województwo zaproponować wschodowi?
Nasz region, tak jak cała Polska, ma ogromny potencjał intelektualny, kulturowy, gospodarczy, który może świetnie pasować do możliwości wynikających z potencjału wschodu.

A co może zrobić przeciętny obywatel Polski, aby „ocieplić” te stosunki?
Myślę że ocieplenie już następuje. A takie Forum jakie my organizujemy, gdzie mają szansę spotkać się i nawiązać wzajemne kontakty ludzie biznesu, gospodarki czy też ambasadorowie to ułatwia, a panele dyskusyjne pozwalają poznawać problemy i szukać najlepszych rozwiązań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wywiad bardzo interesujący, nie oceniam go niestety pod względem fachowym, bo na gospodarce czy ekonomii się nie znam. Jednak uważam, że wywiad jest ciekawy i warto go przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.