Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35222 miejsce

Jacek Jędrzejak z Big Cyca: Nie bijcie się o kasę i róbcie swoje "g..."

Ich pierwszy wspólny występ miał być żartem. W tym roku stuknęło im 20-lecie rock'n'roll'owego grania. Specjalnie dla Wiadomości24.pl o ich najnowszej płycie, zespole i czasach PRL-u z Jackiem Jędrzejakiem, liderem grupy, rozmawiał Kamil Jakubczak.

 / Fot. Sony BMGDlaczego na najnowszej płycie "Szambo i perfumeria", po 19 latach od upadku komunizmu, postanowiliście rozliczyć PRL-em? Jest w tym sens?
- Jasne, że jest sens. Zwłaszcza, że nigdy tego nie zrobiliśmy, poza tym jesteśmy z pokolenia lat 80.
Nikt nie napisał przecież piosenki o generacji 80. Naszym zdaniem Big Cyc jest zespołem, który powinien nagrywać takie kawałki, zwłaszcza, że sami bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w życiu politycznym tamtych czasów. Rzucaliśmy cegłami w radiowozy, mazaliśmy mury sprayem, wypisywaliśmy wywrotowe hasła, nawet robiliśmy tzw. bibułę, drukowaliśmy pisemko "Przegięcie Pały".

Więc co było najważniejsze w tamtych czasach?
- To były dobre czasy dla rock'n'rolla, okres jego największego rozkwitu i tak też go wspominamy. Rock'n'roll był stylem życia. Doskonale pamiętamy lata, gdy graliśmy w Rokoszu, byliśmy laureatami festiwalu w Jarocinie '85 - właśnie dlatego w jednej z piosenek wymieniamy zespoły, które wtedy zrobiły na nas największe wrażenie.

Urodziny Big Cyca w warszawskim klubie Enklawa. / Fot. Kamil JakubczakA nie sądzisz, że to jednak trochę za późno na takie rozliczenia z komunizmem?
- Nie. Sądzę, że to doskonały moment, wydaliśmy płytę na 20-lecie. Na krążku jest piosenka "Teczka" nagrana z Maćkiem Maleńczukiem, która nawiązuje do agenturalnej przeszłości Polaków. To pewnego rodzaju rozliczenie przyszłością, głos w tej sprawie. W tym roku, w wrześniu, ukaże się również książka o Big Cycu pod roboczym tytułem "Na barykadzie rokedrola". Prócz historii zespołu, przypomnimy sobie różne śmieszne i wesołe przygody.

Na tej płycie znowu zajmujecie się obszarami polityki. Czujecie taką potrzebę?
- Myślę, że polityka była zawsze wszechobecna w tekstach Big Cyca. Nie warto tego zarzucać, bo niewiele zespołów o tym śpiewa, a są to ważne kwestie. Widzę to szczególnie na forach internetowych.

Jak to na forach?
- Gdy wydajemy nową piosenkę, to pojawiają się burzliwe dyskusje. Pierwsze 20 komentarzy jest o piosence, a później internauci dotykają już samego problemu. To jest dla mnie dowód, że ludzie chcą o tym rozmawiać. Wiadomo, że łatwiej jest śpiewać o pogodzie i wiośnie, by nikomu się nie narażać. Ale rola Big Cyca jest zupełnie inna. Nasza muzyka zawsze będzie mieściła się w nurcie publicystyczno-satyryczno-rock'n'rollowym, ale na co najważniejsze - politycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Świetny wywiad z fajnym gościem:) Big Cyc dobrą kapelą niewątpliwie jest:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a wcześniej Skiba w czapce Błazna, wieczna alternatywa, studia i wygłup. Ileż mozna. Czasem czas wyrosnąc z krótkich gaci;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaa... Pierwsze płyty to jest nawet punk, bo w sumie oni zaczynali jako zespół punkowy. Tak naprawdę to grają we trzech, Skiba jest dodatkiem. Ale jest to ważny dodatek, pomijając to, że są oni prawdziwymi kumplami. Dużo fajnych piosenek, poczucie humoru. Ogólnie wesoły zespół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

serial o kiepskich to już jest bardzo późny BC :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

za Klarą
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

mnie tam się kojarzą głównie z czołówką serialu o Kiepskich;] taki to rokendrol;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

BC zawsze poprawiał mi nastrój. Szczególnie kiedy stałem w samochodowych korkach. Bardzo dobry wywiad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

właściwie dla mnie BC skończył się na składance "Nie zapomnisz nigdy" z zajefajną wersją piosenki Połomskiego która posłużyła za tytuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja czuję do nich sentyment, co prawdą teraz grają już nie dla mnie, ale pierwsza i druga płyta BC kojarzą mi się właśnie z rockowym życiem i fajnymi rzeczami które wtedy robiłem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za pierwsze pytanie:D

btw. nie cierpię gości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.