Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23645 miejsce

"Jack-o'-lantern" czyli dynia z legendą

Pod koniec października coraz częściej można spotkać (w sklepie, na targu, w szkołach, zakładach pracy) wydrążone dynie z wizerunkami twarzy. Nazywa się je "Jack-o'-lantern". Dlaczego? Odpowiedź w artykule.

Na pewno każdy z nas widział kiedyś wydrążoną dynię, w której stoi świeczka. Zwyczaj tej latarni wywodzi się z Irlandii oraz celtyckich legend. Na początku jednak lampki robiono z buraków, rzepy lub nawet ziemniaków. Dopiero po odkryciu Ameryki Jack-o'-lantern przybrał pomarańczową twarz dyni. Dynia wygrała z innymi warzywami zapewne ze względów praktycznych: była większa, a więc łatwiej było ją wydrążyć oraz było w niej więcej miejsca na świeczkę. Jack-o'-lantern symbolizował dusze zmarłych, którzy nie zaznali spokoju. Być może dlatego sprawiał zawsze dość upiorne wrażenie.

Legendy czar
Istnieje kilka wersji (niewiele różniących się od siebie) legendy związanej z latarnią. Jedna z nich mówi, że w pewnym mieście w Irlandii żył bardzo chciwy, ale też leniwy farmer Jack. Pewnego dnia Jack okradł kilku mieszkańców miasteczka. Kiedy przed nimi, na jego drodze stanęła dziwna postać w czarnych szatach. Jack rozpoznał w niej diabła, który przyszedł po jego duszę. Ponieważ sprytny farmer nie chciał jeszcze umierać, zaproponował diabłu układ. Zanim kusiciel zabierze Jacka, może utrzeć nosa goniącym go mieszkańcom jako zapłatę za szkody. W odpowiednim momencie diabeł (pod postacią monety) zniknie, a mieszkańcy będą się kłócić o to, kto ukradł pieniądze. Szatanowi spodobał się pomysł, więc zmienił się w pieniążek i wskoczył do portfela Jacka. Farmer jednak nie chciał umierać, więc zamknął diabła w portfelu. W końcu Lucyfer wyprosił u Jacka uwolnienie, jednak obiecał mu, że nie zabierze jego duszy. Gdy pewnego dnia (31 października) umarł, nie miał wstępu ani do nieba, ani do piekła. Wziął zatem rzepę, włożył do niej tlący się węgielek i wyruszył w drogę w poszukiwaniu miejsca na wieczny spoczynek.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.